Kyllä oli pettymys kun ei tullut ukkosia lainkaan vaikka oli näin pitkään kovia helteitä
Kommentit (14)
Joo. Tänä vuonna on meilläpäin ollut huono ukkosvuosi.
Ajeltiin viime viikolla Puolangalla, siellä oli kilometri tolkulla metsää kaatunut syöksyvirtauksen vuoksi.
Paljon oli myös sellaisia puita jotka olivat katkenneet noin 3 metrin korkeudelta. Hurja on tuulten voima ollut.
Sais viilentyä vielä. Sisällä on kovin kuumaa yhä ja kosteaa nyt myös.
Olen ihan kuitti tähän kesään ja säähän.
No ei ole vielä tullut kummemmin vettäkään :-( Sää on kyllä ihan superhiostava.
Turussa ei oo ukkostannut vaan tihuttanut sadetta, ei siis satanut edes kunnolla.
Ei ukkosta eikä sadetta vaan harmaata.
Millä paikkakunnalla olet? Ensi yöksi on luvassa ukkosta monin paikoin.
Tutulla on ollut kahden ukkosmyrskyn seurauksena tänä kesänä sähköt päiväkausia poikki. Nyt korjaavat kattoja kotona ja mökillä kun on peltejä irronnut.
Kyllä se riittää että sataa.
Vierailija kirjoitti:
Millä paikkakunnalla olet? Ensi yöksi on luvassa ukkosta monin paikoin.
Pirkanmaalle ei ainakaan lupaa ja hyvin vähän täällä on ukkosia.
Tuntuu, että nykyisin ei ole enää kohtuullisia säitä ollenkaan. Jos on aurinkoista, on sitä niin kauan ja paljon, että kaikki paikat kuivuu. Jos sataa, sataa joko viikkokausia tai sitten niin rajusti, että tulvii. Jos ukkostaa, niin ukkostaa ihan raivona ja hajottaa paikat muutaman normisalaman ja jyrinän sijasta. Ja tuulee pakkasellakin!
Espoossa ihan vaan hiljakseltaan sataa tihuutti. Just vaan sen verran, että mun ulkona kuivumassa olleet räsymatot kastuivat ja takuulla homehtuvat.
Täällä pari viikkoa sitten kuoli mustarastaitten poikasia paahtavaan helteeseen ja janoon.
Eikä linnut ole saaneet koko kesänä matosia tai etanoita.
🐌🐦🐛🦆☔🌦
Ihan tarpeeksi on ukkosmyrskyt tehneet tuhojaan tänä kesänä. Toivottavasti ei tule tännekään.