Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Leukapulma

Puolikuu
22.07.2021 |

Hei!

Minulla on sivusta katsottuna puolikuun muotoiset kasvot. Leukani on iso ja naama edestäpäin katsottuna pitkä. Olen nainen ja nämä piirteet tekevät minusta aika miehekkään näköisen.

Minua on kiusattu ja syrjitty eskarista yläasteikäiseksi asti. Osasyy kiusaamiseen saattaa olla se, että olin lihava lapsi. Nykyään suoria kommentteja ulkonäöstäni ei tule, mutta näytän huomattavasti ikäistäni vanhemmalta, vaikka huolehdin ulkonäöstäni ja terveydestäni.

Itsetuntoni on nykyään aikuisenakin aika huono ja huomaan alitajuisesti häpeäväni ulkonäköäni ollessani tekemisissä ihmisten kanssa.

Olenkin alkanut vakavasti harkita, että menisin omakustanteiseen leuansiirtoleikkaukseen.

Kysymys kuuluu, onko mielestänne väärin mennä leikkaukseen ainoastaan ulkonäön vuoksi?

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
22.07.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei kai se nyt VÄÄRIN ole, mutta operaatio kuulostaa aika vaikealta, raskaalta ja varmaan siinä on riskejä. Itse pikemminkin yrittäisin käsitellä ulkonäköön liittyviä ajatuksia ja kiusaamistraumoja ja päästä niistä yli. Oikeasti en usko leuan olevan ylipääsemätön ongelma kenenkään ulkonäössä enkä usko muiden näkevän leukaasi tuolla lailla. Kannattaa mieluummin vahvistaa itsetuntoa kuin mennä huonon itsetunnon takia leukaoperaatioon. Voisit vaikka miettiä niitä asioita, joista pidät ulkonäössäsi, ja vahvistaa sellaisia puolia itsessäsi - voi olla, että jossain vaiheessa se leuan merkitys ei tunnu enää niin suurelta.

Vierailija
2/2 |
22.07.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitos asiallisesta kommentistasi!

-Ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän kolme seitsemän