Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miten te saatte alakoululaisen siivoamaan huoneensa?

Vierailija
05.09.2009 |

Mitä teillä tapahtuu jos ei siivoa?

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
05.09.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joskus joutuu istumaan huoneen ovella. Meillä ei ole tän vahtimisen vuoksi vaihtoehtoa olla siivoamatta :)

Mutta vaihtoehto vois olla pelikielto tai kotiaresti.

Vierailija
2/8 |
05.09.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yks vuotiaana aloitettiin leikin varjolla siivoaminen. Samaa kaks vuotiaana. Kehuttiin, kun reipppaasti laittoi tavaran laatikkoon.



Kolme vuotiaana siivosi autettuna oman huoneensa lelut hyllyyn. Neljän vanhana sama homma. Jos homma ei maistunut, laitettiin joitain leluja jäähylle odottamaan innokkaampia siivousaikoja. Viis, kuus, ja seiska vuotiaana ei pahemmin niskoitellut enää siivoamisesta.



Nyt kasiveenä siivoaa omat lelunsa, imuroi ja pyyhkii pölyt omasta huoneesta (paikkailen tarvittaessa). Kavereille pääsee, kun hommat on hoidettu. Isompina siivouspäivinä sitten on tiedossa mukavaa, kuten pelaamista pleikkarilla, tai jotain herkkuja.



Toinen laps on viis vee ja samalla kaavalla on menty, tosin tällä yksilöllä on lelut olleet jäähyllä hieman useammin kuin ensimmäisellä. :D

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
05.09.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on lauantaisin karkkipäivä ja karkkia ei tipu ennen kuin omat huoneet on siivottu ja ruoka syöty. Meillä kyllä lapset siivoavat muutenkin pitkin viikkoa, varsinkin jos kavereita on tulossa kylään, silloin olen kyllä laittanut siivoamaan! Mutta lauantaisin tehdään perusteellinen siivous.

Toki yksi keino on se että leluja/tavaroita vähennetään/takavarikoidaan huoneesta jos ei pysy muuten siistinä. Varsinkin play stationia pelaavat alkavat siivota mielellään kun pleikkarin ohjaimet takavarikoidaan...

Vierailija
4/8 |
05.09.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta kunminä siivoan, palaa viikorahat ja roskiin menee kaikki mikä lattialla makaa. Jos on tarpeellista, menee ölisää viikkorahoja jotta saadaan maksetuksi uusi.



Jonkun aikaa huoneen siivoaa taas joku muu kuin äiti....

Vierailija
5/8 |
05.09.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

kaikki jotka asuvat tässä kodissa osallistuvat kotitöihin. Jo 3-4 vuotias osaa kerätä hienosti omat lelunsa koreihin. Meillä on tytöllä ollut ehtona että jos huone ei pysy siistinä sieltä lähtee lemmikkikani muualle. Huone siivotaan siis ainakin 2 kertaa viikossa.

Vierailija
6/8 |
05.09.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

imurointi ja pölyjen pyyhintä? Vai vain lelujen/tavaroiden järjestely?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
05.09.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

niin sit kerään ne jätesäkkiin kaikki ja viedään varastoon joksikin aikaa

Vierailija
8/8 |
05.09.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tietävät, ettei huoneeseen tule yhtään uutta lelua tai härveliä jos ei vanhoista pidä huolta.



Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi kolme kolme