Isille pidempi vapaa?
Vain isälle tarkoitettu isyysvapaa on vuoden 2013 alusta 54 arkipäivää eli noin 9 viikkoa.
Kommentit (19)
kunhan ei ole sitten äidin vapaista pois eli joku typerä ehto siihen varmasti tulee ettei äiti voi olla kotona yhtäaikaa.
kunhan ei ole sitten äidin vapaista pois eli joku typerä ehto siihen varmasti tulee ettei äiti voi olla kotona yhtäaikaa.
mies ei meinaa saada edes osaa kolmesta viikosta pitää, pomo ei ikinä päästäis pois 5 viikkoa. näin meillä.
Siihen on lakisääteinen oikeus, vain ajankohdasta voidaan neuvotella.
Ei ole mikään luonnonlaki, että naisen pitää olla kotona.
mies ei meinaa saada edes osaa kolmesta viikosta pitää, pomo ei ikinä päästäis pois 5 viikkoa. näin meillä.
Mutta minusta se 6+6+6 kk olisi hyvä. Siis äidlle vähintään 6 kk, sitten lisäksi molemmille kaksi 6 kk jaksoa, jotka pidettäisin peräkkäin. Ja nimenomaan niin, että toinen voisi pitää vain toisen, ei molempia. Jakaisi kustannuksia kivasti työnantajien kesken, ja motivoisi isää pitämään oman pätkänsä.
Ja isyysloma tietysti tuon ensimmäisen jakson aikana, esim 4 vk olisi hyvä.
ne jotka haluavat imettää eivät välttämättä voi jakaa. Minulle imetys on tärkeä asia.
Ei ole mikään luonnonlaki, että naisen pitää olla kotona.
Entäs jos äiti on ollut vaikka työtön ennen jäämistä vapaille eikä ole työpaikkaa mihin palata? Ja isäkin haluaisi olla lapsen kanssa kotona.
Aivan varmasti keksitään joku ehto noille lisäviikoille. Miksi vanhempien yleensäkään pitäisi saada olla kotona vauvan kanssa 5+4 viikkoa vuodessa yhtä aikaa? Eikö olisi parempi jkos isä sais olla nuo viikot vanhempainloman perään kun äiti menee töihin? Ilman mitään ehtoja.
Älkää viitsikö keksiä selityksiä. Vapaita voi jakaa. Imettävä äiti voi lypsää omaa maitoaan ja tehdä hieman lyhyempää päivää. Näin meilläkin tehtiin.
mutta voitaisiinko samalla suoda myös naisparien toiselle puoliskolle "isyys"vapaa?!
Ei ollut kivaa elää ensiviikkoja yksin esikoisvauvan kanssa, varsinkaan kun toivuin keisarinleikkauksesta. Seuraavan synnytyksen jälkeen onkin vielä hauskempaa, kun on esikoinen sekä vauva...
(puoliso sai palkatonta pidettyä 2pv, että pääsi synnytykseen, mutta pidempää palkatonta ei pienituloisen ole helppo pitää.)
tunnustettu vanhemmuus. Naisparien yhteydessä tarkoittaa tietysti naimisiinmenoa ja suhteen sisäistä adoptiota.
kyllä mä sen tiedän että lakisääteinen, mutta minkäs teet jos ei silti saa?
6+6+6 olis muutenkin vihoviimeinen. meillä ei ainakaan toimisi, mun mielestä nykyinen on parempi.
mutta voitaisiinko samalla suoda myös naisparien toiselle puoliskolle "isyys"vapaa?!
siis pitäisi saada vapaata.
Lait ovat teidän puolellanne; ei sinun tarvitse tehdä kuin rikosilmoitus, niin poliisi joutuu sen tutkimaan. Liitostakin saa apua, jos siihen kuuluu.
Jos ei, paskempi juttu - tätä varten ne liitot ovat.
kyllä mä sen tiedän että lakisääteinen, mutta minkäs teet jos ei silti saa?
6+6+6 olis muutenkin vihoviimeinen. meillä ei ainakaan toimisi, mun mielestä nykyinen on parempi.
kyllä mä sen tiedän että lakisääteinen, mutta minkäs teet jos ei silti saa? 6+6+6 olis muutenkin vihoviimeinen. meillä ei ainakaan toimisi, mun mielestä nykyinen on parempi.
Vaikka mies ei omaansa käyttäisi ollenkaan. Siis nythän vanhempainvapaata (sis. äitiysvapaan osan) on joku hikinen 9 kk kaikkiaan, siihen sitten se upea pappamånad 2 viikkoa. Ja sitten pudotaan kotihoidon tuelle.
ei se oikeassa elämässä tunnu ihan noin menevän. kun jossain asiassa mennään omien lakien mukaan niin monessa muussakin.
viranomaisille. Jos taas halua olla pomon pikkuorja, niin ole sitten.
Norjassa isät saavat lomaa 10 (kymmenen) viikkoa (jos eivät sitten halua jakaa äitiys/isyyslomaa 50/50). Mitähän isät Suomessa siitä tykkäisivät?