Kasvaako hiukset nopeammin tässä lämmössä?
Olen kasvattanut hiuksia viime syksystä lähtien. Koko kevään tuntui, etteivät ne kasva kuin vajaan sentin kuussa. Toukokuussa kerroksittain leikatut ylettyivät olkapäille ja nyt huomasin, että nyt ne näyttävät jo ”pitkiltä”. Kasvaako hiukset eri vuodenaikaan eri tahtia? Vai näkyykö vain tässä pituudessa hiusten kasvu jotenkin selkeämmin?
N52
Kommentit (6)
Kaikki kasvaa nopeammin kosteassa.
Mä kastelen päänahkaa usein, että olisi viileämpi olo ja tukka on oikeasti kasvanut nopeammin kuin talvisaikaan.
Olen syönyt myös biotiiniä kohta kaksi kuukautta. Voiko se tehota näin hyvin?
Ap
Minäkin huomasin, että nyt kesän aikana hiukset yhtäkkiä kasvaa hurahtaneet puoleen selkään asti ja melkein säikähdin. Ihan selvä ero talveen ja kevääseen. Kyllä biotiinikin vaikuttaa tosin itse söin sitä viimeksi talvella.
Itsellä hiukset selvästi paksummat. Tässä varmasti kyseessä ilmankosteus ja se, että kuivien hiusteni hiussuomuihin menee kosteutta sisään ja saa hiukset paksummiksi. En valita, tervetullut efekti :D
ei kasva