Linnanmäen sisäänpääsy
Ennenhän se on ollut ilmainen mutta miten nyt. Niiden sivuilla siis lukee näin:
"Vain rannekkeen jo omistaville. Varaa maksuton huvipuistopaikkasi Linnanmäeltä valitsemallesi päivälle. Varauksen voit tehdä vain, jos sinulla on jo ennakkoon ostettu Linnanmäen ranneke, rannekelahjakortti tai laitelippu. Täytäthän ostoskorin lisätietoja -kenttään rannekkeesi 4 viimeistä numeroa tai muun lipputuotteesi numerot."
"Alle 2-vuotiaat eivät tarvitse Päivän puistolippua ja pääsevät seurueen mukana puistoon."
Täytyykö sinne siis ostaa joku lippu kaikille paitsi alle 2v että pääsee ilmaiseksi sisään? Sinne ei siis voi enää mennä vaan katselemaan ja esim käymään niissä kaupoissa? En ymmärrä.
Kommentit (4)
Oikein hyvä!
Pullontyhjentäjät tehkööt sen jossain muualla.
Mutta onko se edelleen maailman laajin tupakointialue?
Tässä ap:lle koska ei löytänyt sivua
https://www.linnanmaki.fi/fi/tietoa-puistosta/poikkeusaikainfo/
Mikä on maksimiasiakasmäärä huvipuistossa?
Varmistamme terveysturvallisen huvittelun rajaamalla asiakasmääriä, jotta turvavälit säilyvät. Otamme huvipuistoon korkeintaan 40% huvipuiston maksimikapasiteetin kävijämäärästä. Linnanmäen seitsemän hehtaarin kokoiselle huvipuistoalueelle mahtuu normaalioloissa yli 20 000 huvittelijaa.
Rajoitetusta määrästä noin puolet pääsee sisälle huvipuistoon tuttuun tapaan ilman varausjärjestelmää ja ilman sisäänpääsymaksua eli varaus huvipuistoon ei ole pakollinen.
Mikäli kävijäkapasiteetti täyttyy ja joudumme laittamaan huvipuiston portit kiinni, voit odottaa portilla, kunnes huvipuistossa on taas tarpeeksi väljää. Tämän jälkeen voimme taas ottaa lisää huvittelijoita Linnanmäelle.
Näet verkkosivumme etusivulta Kingin tornin, joka kertoo sinulle, milloin huvipuistossamme on väljää.
Vierailija kirjoitti:
Oikein hyvä!
Pullontyhjentäjät tehkööt sen jossain muualla.
Mutta onko se edelleen maailman laajin tupakointialue?
https://www.linnanmaki.fi/fi/tietoa-puistosta/huvisaannot/
Sauhuttelen vain erikseen merkityillä paikoilla.
Huvipuistoviihtyvyyden vuoksi käytän tupakointiin vain siihen tarkoitettuja erillisiä tupakointialueita.
Kysy Linnanmäeltä, heillä on nettisivut, tuu kertomaan vastaus sitten meillekin.