Lue keskustelun säännöt.
Missä seurakunnassa voisi tehdä rentoa vapaaehtoistyötä?
26.06.2021 |
Ei haittaa fyysinen työ tms. mutta haluaisin olla mukana sellaisessa, missä ei ole mitään ihmeellisiä tiukkoja rajoja ja määräyksiä. Onko se perus luterilainen kuitenkin sittenkin soveliain? Kaipaisin elämääni jotain tekemistä. Eläinsuojelu oli valitettavasti liian riitaista, kaksi vuotta riitti ja vaikka kuinka koetin olla neutraali, koko ajan joku oli kertomassa mitä joku toinen tekee väärin.
Kommentit (2)
No ettei saa tehdä sitä tai tätä tai että pitää tehdä tuota. Mormonien kuulemma on käytävä USA:ssa ainakin joskus, katoliset ja suviseuraväki ei saa ehkäisyä käyttää jne.
Minä vähän pelkään noita leipäjonoja, mutta voisikohan siellä tarvita esim. kuljetusapua?
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Mitä tarkoitat ihmeellisillä tiukoilla rajoilla ja määräyksillä?
Ev.lut. on luultavasti varmin valinta. Muiden seurakuntien leipäjonoja kannattaa myös harkita, jos koet sellaisen toiminnan omaksesi.