Miten pesette mökillä pyykit jos ei ole juoksevaa vettä?
Olen pessyt pyykkiä järvivedellä saunalla, mutta ei niitä sillä tule kovin puhtaan oloisia, vaan jää sellainen tunkkainen järven haju.
Meillä mökki pohjoisessa ja ollaan siellä pitkiä aikoja kerrallaan. Lähin pesula on kaukana, ja on suhteettoman kallista käydä pesettämässä siellä kalsareita ja mökkiverkkareita. Juomavesi kannetaan lähikaupalta.
Parhaat ja tehokkaimmat käytännöt kehiin kiitos :)
Kommentit (37)
Laiturilla pyykäten ja järvessä huuhdellen, yksinkertaista ja helppoa.
Miksi mökillä pitää olla siisti? Mulla menee helposti viikko samalla t-paidalla ja boksereilla. Mökkiverkkarit pestään kerran vuodessa kotona.
Mulla on sellanen vähän kylmälaukkua isompi pulsaattorikone.
Ei mökillä tarvitse olla siisti, mutta saunan jälkeen haluan laittaa puhtaat pikkarit jalkaan, en likaisia ja haisevia. Sama sukkien ja T-paitojen kanssa.
Laitatteko sinne pulsaattoriin järvivettä vai kannatteko kaupasta?
Mikä on pitkiä aikoja kerrallaan ? Et sinä etelänmatkallakaan pyykkiä pese vaan todennäköisesti otat riittävästi vaihtovaatteita mukaan. Ei ne pikkarit ja sukat paljoa tilaa vie vaikka ottaisi kahdetkymmenet mukaan.
Vierailija kirjoitti:
Laitatteko sinne pulsaattoriin järvivettä vai kannatteko kaupasta?
Heh, ei kai sentään kaupasta pyykinpesuvettä? Kas kun ei Perrieriä. :D
Pesuvati ja palasaippua. Järvestä vettä ja käsin pyykkäämällä. Hikiset teepaidat ja alusvaatteet on nopeasti pyykätty. Narulla kuivuu hetkessä.
Meillä on mökillä kaivo ja ns. kesävesi eli letku ja käsipumppu, jolla vettä saa saunaan ja keittiöön. Toki voi kantaa ämpärilläkin. Pesu- ja juomavesi tulee kaivosta, vieraille otetaan "kaupan vettä".
KOTONA PESUKONEESSA TIETENKIN....
Vierailija kirjoitti:
Mikä on pitkiä aikoja kerrallaan ? Et sinä etelänmatkallakaan pyykkiä pese vaan todennäköisesti otat riittävästi vaihtovaatteita mukaan. Ei ne pikkarit ja sukat paljoa tilaa vie vaikka ottaisi kahdetkymmenet mukaan.
Kyllä minä ainakin olen kuukauden aasian reppureissulla pessyt vaatteita. Ihan vaan tavallisessa lavuaarissa. Minusta on typerää kantaa kottikärryllistä sukkia ja alusvaatteita mukana kun muutamalla parilla pärjää.
Meillä pestään mökillä lähinnä alusvaatteita ja sukkia vadissa nyrkkipyykkinä. Muut vaatteet raikastuvat tarvittaessa tuulettamalla.
Vierailija kirjoitti:
Laitatteko sinne pulsaattoriin järvivettä vai kannatteko kaupasta?
Kalleinta pullovettä tietenkin ja pienintä pullokokoa vielä
pikkarit tarvitsevat linkouksen ja rumpukuivurin, oli miss' tahansa. uusavuton.
Vaatteita ei ensinnäkään pidetä kovin likaisiksi. Toisekseen liotus ja pesuainetta ei saa olla paljon. Itse käytän varsin usein Fairyä, mutta sitä pitää olla todella niukasti vaahtoamisen takia.
Minulla on pyykkäyksen apuna sellainen ns. pyykkisurvin, jolla pestäviä painellaan pyykkiastiassa. Jos pyykkiä on enemmän, niin silloin vettä säästääkseni käytän ensimmäisen pyykin huuhteluveden seuraavalle pyykille liotusvetenä. Apuna on sentään sähköllä toimiva 1950-luvun pyykkilinko, jolla saa pidempään pyörittämällä vaikkapa suoraan päälle laitettavaa.
Tällaisilla opeilla olen pessyt kaiken mökkipyykin paitsi peitot ja toppavaatteet.
.
.
M 45
Mökki sen verran lähellä, että käydään kotona noin kerran viikossa ja pestään silloin.
Tuo on yksi syy miksi asun kaupungissa. Täälläkin on luontoa.
Pulsaattorikone jos sähköt on