Maskit hyödyttömiä
https://tekniikanmaailma.fi/miksi-hengityssuojasta-ei-ole-oikeasti-hyot…
"Vaikka ihmiset ovat siirtyneet hengityssuojaimiin suojautuakseen COVID-19:ltä, nämä suojaimet tarjoavat usein käyttäjälle vain väärän turvallisuuden tunteen."
"Jos et käytä tai riisu maskia oikein tai laitat sen taskuusi ja käytät sitä myöhemmin uudelleen, parhaastakaan maskista ei ole hyötyä."
Kommentit (4)
No onhan se sitten vakava tauti jos ihmiset menettävät lukutaitonsakin. Kirurginmaskipaketissa lukee selkeästi: Suojaa BAKTEEREILTA 99%.
Jälleen kerran taas! Kuinka mones kerta samaa jankutusta, jossa ei ymmärretä maskin ideaa: Sillä suojataan toisia, ei käyttäjää.
Vierailija kirjoitti:
Jälleen kerran taas! Kuinka mones kerta samaa jankutusta, jossa ei ymmärretä maskin ideaa: Sillä suojataan toisia, ei käyttäjää.
Väittäisin kyllä että jos tekisi gallupin kadulla ja kysyisi kumpaa maskilla suojataan, itseä vai muita niin 9/10 vastaisi itseä.
Kysymyksiin vastasi epidemiologian ja biostatistiikan apulaisprofessori Brian Labus.👆