3 viikkoa pitäisi pärjätä 2500 eurolla
Tuossa ajassa tulee maksettavaksi ainakin vuokra (420e) ja luottokottilasku eräästä nettitilauksesta (160e). Vinkkejä miten pärjään?
Kommentit (25)
Onneksi kaikilla on samat menot niin voidaan antaa yleispätevä ohje miten se raha riittää.
jos vaan maksat laskut ja ostat lastuja?
Osta se Pradan laukku vasta ensi kuussa.
Sun pitää ostaa tsiljoonalla osakkeita me annetaan sulle rahat siihen ja sitte myyt ne osakkeet voitolla niin saat neki rahat.
t.Tuha Supila
Osta ne naudanpihvit -30% lapulla, säästää kummasti
Keräile pulloja ja tölkkejä. Niillä saat jo pottuja ja soijarouhepussin. Nyt suu säkkiä muuten :D. Sinulle jää vielä säästöönkin ja voit ostaa osakkeita.
Voihan sitä vetää luottokortille loput kulut. Ainahan sitä tulee kaikkea ylimääräistä.
Syö joka päivä kaurapuuroo veteen keitettynä ja kuivatuista herneistä tehtyä hernekeittoa. Juomaksi ulkoa kerättyä sadevettä. Kahvit, mehut ja muut juomat saat unohtaa. Teetä voi keittää pihalta löydetyistä nokkosista, mutta vain kerran viikossa, ettei mene liikaa sähköä. Toki jos saat risuja kerättyä ja osaat tehdä tulen ilman kalliita tulitikkuja, niin voit tehdä nuotion.
Vessapaperi on kallista, joten ota talteen kaikki ilmaisjakelulehdet ja kolua paperinkeräyslaatikot. Myös sammaleeseen voi pyyhkiä. Peseydy läheisissä vesistöissä. Vesi riittää peseytymiseen, älä tuhraa kalliita shampoita ja saippuaa. Hampaat voi pestä hiilellä.
Siinä nyt alkuun ainakin. Jaksamista ja tsemppiä! On varmasti rankkaa koettaa pärjätä noin pienellä budjetilla, mutta kyllä se näillä vinkeillä onnistuu! Ai niin, muista kävellä joka paikkaan.
Minusta ihan hyvä säästövinkki on kokeilla kuohuviiniä shampanjan sijasta. Monet niistäkin on ihan hyviä! Olin itsekin yllättynyt.
Kiitos vinkeistä. Ruokaan/taloustarvikkeisiin tosiaan menee vielä noin 100e/vko joten 300e menee sinnekin 3 viikon ajassa.
Autoa ei tarvi tankata, prätkän ehkä kerran joudun tankkaamaan jotn siihen menee 30e.
Muita kuluja ei tietääkseni ole mutten jotenkin olen huolissani rahojen riittävyydestä.
Vierailija kirjoitti:
Muista kerätä marjoja.
Vielä ei ole marjoja poimittavaksi, mutta korvasienien lisäksi metsästä voi löytää villiyrttejä. Ei muuta kuin nokkosia, voikukanlehtiä ja maitohorsmaa keräämään! Kuusenkerkistä saa tehtyä teetä, mutta muista että niiden kerääminen vaatii metsänomistajan luvan.
Elän työttömyysturvalla ja saan vähän asumistukea(Työt meni alta viime vuoden toukokuussa) ja vuokrani on about samanhintainen. Silti elän hyvin 4 viikkoa. Joten opettele käyttämään rahaa järkevästi. Toi summa olisi mulle luxusta, töissä olessanikaan en saanut noin paljoa.
Voisitko saada luvan jälleenvuokrata asuntosi, jolloin saisit joitain satasia säästöön? Seuraavien viikkojen aikana Suomen kesä on kauneimmillaan ja jokamiehen oikeuksia hyödyntäen voit ilmaiseksi yöpyä teltassa ulkosalla.
Myy yksi sijoitusasunnoistasi ja lunasta rahasto. Kyllä niistä jokunen satatuhatta varmasti irtoaa.
En tiedä. Ei kai ole mahdollista. Toivottavasti on vararasvaa niin voi paastota nuo kolme viikkoa. Pulloja keräämään?
Sulta jäi varmaan pilkku pois, eli sulla on 250 e käytössä. Kyllä sillä pärjää kuitenkin ihan hyvin.
Pari pussia makaronia ja halvin ketsuppi
Vierailija kirjoitti:
Kiitos vinkeistä. Ruokaan/taloustarvikkeisiin tosiaan menee vielä noin 100e/vko joten 300e menee sinnekin 3 viikon ajassa.
Autoa ei tarvi tankata, prätkän ehkä kerran joudun tankkaamaan jotn siihen menee 30e.
Muita kuluja ei tietääkseni ole mutten jotenkin olen huolissani rahojen riittävyydestä.
Muistitko huomioida myös veneen? Ne kun ovat aikamoisia polttoainesyöppöjä.
Hae ruokakassi, juo vettä,sammuta valot,kävele, älä osta vessapaperi, ei shampoota, hammastahnaa...onhan tossa jo alkua. Jos jotain rahaa jää niin osta itsellesi 2,5m köyttä..lyhyemmälläkin selviää.