Muistathan kevään juhlissa, että pommacci ei ole juhlajuoma!
Juhlaviinat, kuten kuohuviini ja kirkkaat viinat koskee myös sinua.
Kommentit (19)
Muista sinä että kossu ei ole juhlajuoma.
Niin että lapsille ja raskaanaoleville viinaa vaan lasiin niin ollaan sentään elitistin mielestä tehty hommat oikein?
Mitä sä oikeen selität?
Yks raitistunut alkoholisti selitti että ei voi juoda Pommacia koska sen valmistusmenetelmän takia siinä voi olla joku 0,05% alkoholia! 😆
Juuh, piimä on paras koko perheen juhlajuoma kuoharilaseista nautittuna!
Hyvää hedelmäjuomaa. Vähän erilainen "limu".
Pommacci:sta en oo kuullutkaan, meillä on sen sijaan ollut Pommac:ia.
Vierailija kirjoitti:
Yks raitistunut alkoholisti selitti että ei voi juoda Pommacia koska sen valmistusmenetelmän takia siinä voi olla joku 0,05% alkoholia! 😆
Toinen ei halua vaarantaa raittiuttaan ja sinä naurat asialle?
Muistathan, että provojen, ja trollausten tulee olla tasokkaampia, ja että se koskee myös sinua !!!
Tai muuten tulen, ja kuvaan Iphonellani, ja julkaisen TikTokissa.
Pakoon et pääse.
NIH !!!
Vierailija kirjoitti:
Yks raitistunut alkoholisti selitti että ei voi juoda Pommacia koska sen valmistusmenetelmän takia siinä voi olla joku 0,05% alkoholia! 😆
Oikeassa hän on. Holistilla äärimmäisen pieni määrä voi laukaista juomishimon.
Pommac on edelleen juhlajuoma. Ja erittäin hyvänmakuinen sellainen.
Meillä on kaikki juhlat olleet aina alkoholittomia, myös juhlamaljat.
Jos joku välttämättä haluaa alkoholia, ottakoon mukaansa oman taskumattinsa, ja siemailkoon siitä huomaattomasti ja muita häiritsemättä.
Juhlissamme ei tarjota alkoholia, se on tietoinen valinta.
Muistetaan kyllä hommata Pommac niille jotka eivät käytä alkoholia. Ja muistathan että etiketti säännön mukaan juhlissa ei tarjoilla alkoholia jos sankari itse on ala-ikäinen.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Yks raitistunut alkoholisti selitti että ei voi juoda Pommacia koska sen valmistusmenetelmän takia siinä voi olla joku 0,05% alkoholia! 😆
Toinen ei halua vaarantaa raittiuttaan ja sinä naurat asialle?
Olen itse (tuon kirjoittaja) raitistunut alkoholisti ja tiedän että ihminen tekee sen minkä se vaatii että pysyy raittiina. En minä sille sen toiminnalle naura vaan tilanteelle. Kaikki tekee ne ratkaisut itse mutta hohhoijaa. Eihän siinä edes tuota määrää alkoholia tosiaan ole ja vaikka olisi vahingossa käymisteitse syntynyt kun Pommac on istunut liian kauan säilössä, niin se määrä on niin pieni ettei siitä mitään makua tai vaikutusta varmasti havaitse.
Itse vedän rajan siihen että siinä on alkoholia edes se 0,5% tai vaikka olisi alkoholitonta niin 0,0% olutta en juo. Mutta kyseinen tyyppi myös välttelee soijakastiketta koska on kuullut jostain että se saattaa sisältää jonkun 0,1 promillea. Ja monia muita tuotteita koska yksi tyyppi joka kävi tietyn hoidon näytti listaa tuotteista joissa on "piiloalkoholia".
Typerää mielestäni edes kertoa että on 0,0_% koska jos ei olisi kerrottu niin ei tietäisi. Tyyppi joi Pommacia ennen kuin joku sen hänelle möläytti eikä ennen herättänyt juomahimoja. Nyt ei enää uskalla.
Vierailija kirjoitti:
Pommacci:sta en oo kuullutkaan, meillä on sen sijaan ollut Pommac:ia.
Miksi kaksoispiste? Teillä on ollut Pommacia.
Paitsi että on. Olen koko ikäni ollut absolutisti, eikä minun kodissani tarjota alkoholia kenellekään. Jos ei kelpaa, ei tarvitse ilmestyä paikalle.
Nuo mielleyhtymät on hyvä ottaa ihan vakavissaan, jos haluaa eroon alkoholinjuonnista tai vaikka tupakoinnista. Itse lopetin kahvinjuonnin vuodeksi, kun lopetin tupakanpolton kerrasta-poikki.
Pommac on hyvä alkoholiton juhlajuoma, mutta onhan alkoholittomissa vaihtoehtoja, mutta pitääkö alkoholittoman juoman maksaa yhtä paljon kuin alkoholijuoman ollakseen juhlavaa? Juhlavuuden tekevät kauniit lasit ja tunnelma.
Jos joku on raitis pelkästä periaatteesta, siis taustalla ei ole alkoholismi, niin silloin toki voisi juoda Pommacia.
Mutta entisellä kunnon juomarilla asia ei ole ihan näin, välttämättä. Joillakin se piilevä himo voi olla niin herkässä, että hyvin pienestäkin se saattaa aiheuttaa retkahtamisen.
Sukulaismies yritti monet kerrat päästä irti alkoholismista, mikä oli jo viedä hengenkin kaiken muun lisäksi, minkä se oli jo vienyt. Onneksi pääsi hoitoon spesialistille, jolla oli omakin tausta takana.
Ohjeena oli, että kaikki sellainen, mikä voi johtaa mielleyhtymän alkoholiin, oli se sitten juoma tai mikä tahansa muu, vaikka kesäterassilta tai kapakasta kantautuva humu, pitää välttää täydellisesti. Kaikkien ei kannata mennä edes juhliin, missä muut juo ja missä kaikille tarjotaan se cocktail, vaikka se olisikin pelkkää mehua. Itse asiassa tämä sukulaismies vietti ensi alkuun vaput ja juhannukset terveyskeskuksen vuodeosastolla, koska ne oli ne kaikkein vaikeimmat ajankohdat. Siitä tietää, että kyse ei ollut enää mistään pikkujutusta.
Mitään juomaa, mistä voisi saada sen mielleyhtymän, ei pitänyt juoda, ei todellakaan mitään Pommacia eikä alkuun edes limsaa tai vissyä, koska hiilihapotettu juoma saattoi jo aiheuttaa ylitsepääsemättömän himon. Oi karsittava pois niin kotikaljat kuin simatkin, jopa vahva viinimarjamehu, Ymmärrän hyvin tuon kahvittomuudenkin, jos on nauttinut paljon kahvipohjaisia alkoholisekoituksia. Näillä asioilla ei saa leikkiä, eikä toisten pidä puuttua siihen. Älyttömintä oli, että ns. kaverit alkoi vedättää, soitteli iltayöstä kännipäissään ja houkutteli kimppaan. Kai siinä suututti heitä sekin, että tämä ko. kaveri oli kuitenkin vielä hyvissä varoissaan ja kännireissuilla varsin avokätinen, kustanteli muittenkin juomisia ja taksireissuja.
Kaikkein paras suhtautuminen on se, että ei suhtaudu mitenkään. Juoppo ei raitistuessaan edes kaipaa niitä olalle taputteluja ja "hyvä hyvä -höpinöitä. Eihän muitakaan ihmisiä erityisesti kiitellä siitä, että elävät normaalia elämää ilman viinakoukkuja.
Kyllähän minä (Pommac-viestin kirjoittanut) sen itse raittiina alkoholistina tiedän. Jotkut eivät juo Coca-Colaa tölkistä, koska se ääni kun tölkki sihahtaa auki tuo mielleyhtymän kaljatölkistä. Itsehän sen tietää mikä triggeröi ja jos ei ole varma, niin sitten pelaa varman päälle eikä ota riskejä. Oli Pommacissa prosentteja (tai promilleja) tai ei niin alkumalja skumppalasista kilistellen ja skoolaten varmasti tuo ihan kenelle vaan mielleyhtymä alkoholista. Sama kuin vetelisi vettä napsuina shottilasista. Se on sitten omalla vastuulla ja itse tiedettävä onko se riski vai ei. Toisella käsidesi on triggeri. Ja osalla se on se alkoholin haju/tieto että on prosentteja, osalla on ihan sama mitä käsidesiä koska ovat joskus juoneet käsidesiä, ja se on vähän rinnastettavissa alkoholittomaan olueen.
Mutta kyseiseltä tyypiltä meni monta tuotetta pilalle, Pommacin lisäksi mm soijakastike, koska on nyt tietoinen siitä että siinä voi vähän olla eikä uskalla juoda. Ennen kuin hänelle kerrottiin ei aiheuttanut mitään fiiliksiä.
Mutta siis noinhan se pitää tehdä, en minä ala kenellekään sanomaan että typerää vältellä jotain jos se varmistaa sen raittiuden. En ollut ennen vaan koskaan kuullut että joku Pommacia välttelisi väitetyn alkoholipitoisuuden vuoksi; jos joku on vältellyt niin se on ollut se että Pommac on skumpan korvike ja tuo mieleen skumpan
Muistan kyllä.