Voiko hormonikierukan (Mirena) aikana esiintyä PMS-oireita, vaikka kuukautisia ei olisikaan?
Minulla on ollut käytössä Mirena nyt muutaman kuukauden. Kuukautiset ovat jääneet kokonaan pois, enkä ole havainnut PMS-oireitakaan. Nyt, kuitenkin, havaitsen ilmiselvät PMS:t, vaikka itse asiassa ajoitus ei aivan täsmää vanhaan kiertoon.
Rintoihin sattuu aivan kamalasti, en suorastaan voi koskettaa, ja mielialakin on vähän hermostunut. Vatsa on löysällä, kuten usein kuukautisten aikana. Sekä muut tutut vaivat, ehkä hillitymmin kuin ennen kierukkaa.
Erityisesti rintojen verrattain raju arkuus kummastuttaa minua, se kun alkoi yhdessä yössä.
Miten voi olla ”premenkkasyndrooma”, jos kuukautisia ei tule? Onko tuttua kenellekään?
Kommentit (6)
Vähän ohi aiheen. Mulla oli kuparikierukka, joka ei siis vie PMS-oireita pois. Mulla ei toisinaan ole PMS:ää lainkaan. Toisinaan se kestää aika pitkäänkin ja voimakkaana.
No ihmettelin tossa syksyllä kun oli ihan epätavallisen voimakas PMS ja se vain kesti ja kesti. Rinnat olivat todella turvonneet, olin väsynyt ja ruokahalu oli noussut. Pitkään lähinnä nauroin niille mun isoille ihanille tisseille. Jossain vaiheessa äkkäsin, että nyt tää on kestänyt ihan liian kauan ja tsekkasin kuukautiskierron: melkein kaksi viikkoa yli keskiarvon (mulla on siis hyvin epäsäännöllinen kierto). Epäuskoisena (koska mulla oli kierukka) tein raskaustestin, ja positiivinenhan se oli!
Eli muista, että PMS ja alkuraskaus oireilevat usein samalla tavalla. Jos on menkat myöhässä, tee testi.
Tai siis niin, sulla on ilmeisesti onnekkaasti vienyt kierukka kuukautiset kokonaan pois. Ei edes tiputtelua? Sitten suosittelen varmuuden vuoksi testaamaan. Hormonikierukan ehkäisyteho on muistaakseni 99,6 %.
-2
PMS säilyy. Keltarauhashormooni tekee kohdun limakalvosta niin ohuen, että mitään ulosvuodettavaa ei ole. Muutoin kiertosi kyllä pysyy ennallaan. Hormoonikierukka ei estä ovulaatiota, vaan estää munasolua kiinnittymästä kohtuun ohentamalla limakalvon.
Mulla ollut mirena 4 vuotta ja tunnen selvästi kropassani että taitaa olla kuukautisaika menossa ja kun katson almanakkaa niin valo syttyy; kuukautisethan ne on 😌
Vierailija kirjoitti:
PMS säilyy. Keltarauhashormooni tekee kohdun limakalvosta niin ohuen, että mitään ulosvuodettavaa ei ole. Muutoin kiertosi kyllä pysyy ennallaan. Hormoonikierukka ei estä ovulaatiota, vaan estää munasolua kiinnittymästä kohtuun ohentamalla limakalvon.
Jos mulle ei olis tehty sterilisaatiota ni mä varmasti tulisin raskaaks kierukasta huolimatta. Mulla nimittäin kohdun limakalvo on 9mm, vaikka on Mirena, ja tuo on poikkeuksellisen paksu limakalvo kierukan käyttäjälle!
Mulla on koko ajan pms. Tai siltä tuntuu. Vai onks tää jotain masennusta tai burn outtii vai mikä paskaa onkaan. Vituttaa koko ajan enkä jaksa edes omia lapsiani kuunnella. Haluaisin olla vain yksin ja nukkua!
Minulla on ollut Mirena 6 vuotta ja joo - huomaan kyllä PMS oireet. En ehkä joka kuukausi, mutta monesti. Tulee parin päivän syvä masennus, rinnat kipeät, jne. Menkkoja ei ole ollut laisinkaan koko kuutena vuotena.