En ole vieläkään toipunut Danin (Daenerys Targaryenin)
kuolemasta. Vertaistukea?
Miksi Jon ja Dani eivät saaneet toisiaan ja sitä perhanan valtakuntaansa?
Kommentit (11)
Niinpä, taisi tyttö tulla liikaa isäänsä...
Onneksi nyt on leikattavana sarja jossa seikkailevat Danin esi-isät/äidit. No eihän heillä ole Danin ja Jonin ja Theonin ja Tyrionin, Jamien, Margeryn, Cercein karismaa, mutta kuitenkin. Ensi-ilta on ensi vuonna. Veikkaan että tapitan sarjaa.
Minä en käsitä ihmisiä, jotka fanittivat Dania läpi sarjan. Myönnän, että hän oli ekoilla kausilla omasta mielestänikin sympaattinen ja pidin hänestä, mutta jo melko aikaisin hänessä oli nähtävissä myös pimeä puoli, joka kausi kaudelta vahvistui. Pari viimeistä kautta oli jo selvää, että hänestä tulisi todella huono kuningatar ja hulluus oli saamassa vallan hänestä.
Loppu oli ainut oikea ratkaisu.
A Decade of Game of Thrones
Jännä miten paljon Emily Clarken persoona eroaa hänen esittämästään hahmosta Daenerys Stormborn of House Targaryen, the First of Her Name, Queen of the Andals and the First Men, Protector of the Seven Kingdoms, the Mother of Dragons, the Khaleesi of the Great Grass Sea, the Unburnt, the Breaker of Chains.
Vierailija kirjoitti:
Niinpä, taisi tyttö tulla liikaa isäänsä...
Every time a Targaryen is born, the Gods flip a coin.
Minulla olisi kaikki Game of Thronesin 8 kautta DVD-levyinä, jotka tuli hankittua kausi kerrallaan. Pitänee kesällä tehdä semmoinen kunnon teemakatselu, niin että katsoo esimerkiksi joka ilta 3 jaksoa kerralla klo 21 jälkeen 1. kauden 1. jaksosta 8. kauden viimeisen eli 6. jaksoon asti.
Tein aikoinani saman jutun yhtenä syksynä katsomalla kaikki Sopranosin jaksot peräkkäisinä iltoina. Hankin sen kaikki kaudet sisältävän DVD-boksin alennuksella Anttilan konkurssin yhteydessä.
Ap, mua myös alkaa aina harmittamaan kun mietin sen kohtaloa, olisin toivonut että Dany olisi saanut valtaistuimen, ihan sama vaikka Jon Snow olisi lopulta kuollut hänen sijastaan. Toisaalta lohduttaudun ajatuksella, että koska lohikäärme vei Danyn ruumiin mennessään, niin voin ainakin kuvitella jatkoa tarinalle niin, että hänet herättää henkiin joku noita kaukomailta ja hän elää viimeisen lohikäärmeensä kanssa siellä jossain seitsemän meren takana kuningattarena.
Daenerys oli kyllä tosi kaunis,naiseksikin erittäin kaunis. Paskattiko Emiliaa kuvausten aikana, miten noissa vaatteissa emilia on käynyt kusella tai paskalla. Varmaan on pitänyt riisua itsensä alasti että saa perseen sä paljaaksi. Jos on ruvennut emilian mahaa kaivamaan, maha olisi mennyt hulivilisonnalle, olisiko kerennyt laskemaan housuja alas. Minkälainen pörinä mahtanut kuulua Emilian perseestä
Cersei Lannister oli tietysti av-mammojen esikuva ja idoli, mutta kyllähän myös Daeneryksestä kehittyi voimaantunut nainen.
Minusta se oli ainoa oikea loppuratkaisu.