Miksi tukiverkottomuus ei ylitä uutiskynnystä???
https://yle.fi/uutiset/3-11918264
Näinköhän? Yhä useampi isovanhempi kokee velvollisuudekseen hoitaa lapsenlapsia? Missähän näitä eriskummallisia isovanhempia asuu? Ihan Suomessako???
Omat vanhempani ovat kuolleet. Appivanhemmat ovat patalaiskoja eivätkä auta missään. Toki nämä haluavat ns. kuoria lapsista kermat päältä. Kyläillessämme lapset kelpaavat siisteissä vaatteissa ja kun osaavat käyttäytyä hillitysti.
Mihinkään käytännön asiaan ei saada ikinä apua. Neuvoja ja toivomusmääräyksiä myös sateli alkuaikoina, mitä taas "kannattaisi" tehdä. Terrorismi ja kotirauhan häiritseminen "hyvää tarkoittavilla neuvoilla" loppui vasta suuttumalla. Bessserwisser-isovanhemmat kun osaavat omasta mielestään hoitaa ja kasvattaa lapsia paremmin kuin lapsen omat vanhemmat.
Kyllä pistää vihaksi nämä uutiset, miten lapsiperheet saavat apua isovanhemmilta joka viikko ja jopa päivittäin! Meidän perhe saa sukulaisilta apua 0 tuntia vuodessa. Ikinä ei olla saatu apua kodinhoitoon, remonttiin, ei mihinkään!
Kommentit (2)
Ap on vaan kateellinen.
Meillä isovanhemmat molemmilta puolilta kuuluvat perheeseen ja haluavat ihan itse olla lasten lasten kanssa.
Ei ole yhteiskunnan velvollisuus järjestää sinulle yksityistä turvaverkkoa