Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Pilvenpiirtäjistä tornitaloihin - kulttuuriympäristöllisiä arvonäkökulmia Helsingin Kalasataman tornitaloprojektissa

Vierailija
04.05.2021 |

https://jyx.jyu.fi/handle/123456789/75215

"Prosessin aikaisessa keskustelussa on erotettavissa viisi erilaista diskurssia, jotka osin läpileikkaavat toisiaan: Kulttuuriperintöarvojen diskurssi (tai Historiallisen kaupungin diskurssi), Urbaanin kaupungin diskurssi (tai Urbaanin kehityksen diskurssi), Maamerkkidiskurssi, Asiantuntijuuden (tai Selvitysten diskurssi) sekä Muutoksen diskurssi. Korkean rakentamisen motiivina voi olla esim. imagorakentaminen, pyrkimys tiiviiseen ja tehokkaaseen kaupunkiin tai taloudellinen voitontavoittelu. Globalisaation aikakaudella kaupungit uhkaavat samankaltaistua, toisaalta paikallisuus korostuu. Minkä arvojen perusteella Helsinki rakentuu?"

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
04.05.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kalasatamaan Kulosaaren sillan länsipäähän pitäisi rakentaa tornitaloista ja toimistorakennuksista muodostuva "portti" Itäväylän päähän. Se symboloisi samalla sitä kansan mielissä olevaa toivetta, että idästä kaupunkiin tulevaa uhkaa halutaan torjua ja laskea se läpi ainoastaan portin läpi. Ja voisihan tuossa olla tarvittaessa ihan oikeatkin tarkastuspisteet. Idällä voitaisiin viitata joko valtioihin tai kaupunginosiin.

Vierailija
2/3 |
04.05.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse toivoisin, että rakennettaisiin porraspyramideja joiden huipulla uhrattaisiin työttömiä markkinavoimien aina kun pörssikurssit alenee. Näin markkinavoimat siunaisivat meitä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
04.05.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nalle Wahlström nostaisi vielä sykkivän sydämen korkealle. Jyri Häkämies lausuisi kauniilla äänellään pyhät sanat: Jatkuva Kasvu. Kansa huutaisi ilosta ja markkinavoimien siunaus leviäisi yli maan.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme seitsemän viisi