Onko teillä kotioloissa käsidesi päivittäisessä käytössä???
Me käytetään työn mennessä kerhoon ja sit sairaalareissuilla.
Kommentit (18)
meillä käsidesi on autossa, ja sillä putsataan kädet aina kun on haettu/viety lapset päiväkotiin. Syynä tähän on se, että heti ensimmäisesti tarhasyksystä alkaen meille tulvi jatkuvasti uusia flunssia ja vatsatauteja, ja yritämme näin minimoida sairastamistamme ja toisaalta olla levittämättä taudinaiheuttajia edelleen muualle.
Kun puhutaan normaalin, monimuotoisen mikrobikannan yhteydestä allergioiden vähäiseen esiintyvyyteen EI TARKOITETA mitään flunssa- tai vatsatautiviruksia vaan enemmänkin esimerkiksi maapaerän mikrobeja. Putsaamalla perheenjäsentemme kädet kaksi kertaa päivässä autossa emme todellakaan tuhoa kaikkia mikrobeja elinympäristöstämme. Asumme omakotitalossa, möyrimme paljon puutahassa ja metsässä ja meillä on paljon lemmikkieläimiä - näiden tekijöiden kautta olemme tekemisissä laajan ja vaihtelevan mikrobikannan kanssa eikä löträämämme käsidesi vaikuta siihen mitenkään.
Influenssaviruksille altistuminen ei tiettävästi vähennä allergioita.
auttaneeko se, jos käsidesiä laittaa tarhasta hakiessa?
mutta aikaisempina vuosina minä olen ollut se, joka kaikki flunssat on saanut, lapsilla on ehkä ollut vain vähän nuhaa. Lähinnä itseni takia siis laitan käsidesiä (myös vatsataudit tulee kaikkein voimakkaimpina aina mulle). Nyt sikaflunssa-aikana muutenkin pesevät kyllä käsiä tosi tiuhaan tarhassa, joten sinänsä tuo viimeinen puhdistus ei välttämättä mene hukkaan.
auttaneeko se, jos käsidesiä laittaa tarhasta hakiessa?
Ei kait ihmisen luontainen ja tarpeellinen bakteerikanta sormenpäissä ole!! Meidän perheessä käsihygieniasta huolehditaan tosi tarkasti ja sairastetaankin vain harvoin ja lievästi. Ja kuinka paljon siinä on oikeasti perää, että sairastelu lisää vastustuskykyä? Kokemus tuntuisi vahvistavan sitä kantaa, että ne joilla on tapana olla kipeänä jatkuvasti, ovat kipeänä jatkuvasti. Vuodesta toiseen.
Muutaman vuoden ajan on pidetty pientä käsidesipulloakin mukana ja sitä myös käytetty, jos ollaan esim. kirjastossa tai jossain tapahtumassa ja välipala syödään "lennossa". Ihan normaali käsipesukäytäntö muuten ja kotona saatan itse laittaa käsidesiä lasten pyllypesun jälkeen, lapsetkin jos erityistä syytä on. Mitään maaperäbasilleja ei vältellä, joten luonnossa ollessa en edes ajattele koko asiaa.
Meillä syödään suht terveellisesti, nukutaan tarpeeksi, ulkoillaan ja liikutaan todella paljon, eletään stressittömästi ja siitä käsihygieniasta todellakin pidetään kiinni, eikä likaisia sormia työnnellä neniin ja suihin jos se minun valvonnassani on. Sairaudet esim. viimeksi kuluneen vuoden ajalta jotain seuraavankaltaista kun lapsia kolme (nyt 2v, 4v, 7v): kuopuksella tarkoituksella tartutettu vesirokko, esikoisella yksi sitkeä pari viikkoa kestänyt yskä, jonka aikana lievää lämpöä parina päivänä. Muuten vain lievää nuhaa kaikilla yhden kerran.
juokseva vesi sisään ja saippuaakin on ollut varaa vielä ostaa joten ei tarvetta kotona.
jo yli 6 vuotta. Normaalin saippuan lisänä/mukana.
Käsidesipullot löytyvät kyllä eteisestä ja vessoista, vieraat niitä käyttävät joskus.
luokassa käsidesi ollut käytössä useita vuosia.
#5
minulla on käsveskassani pieni käsidesipullo, jota käytän esim. kahvilassa.
Minä käytän säännöllisesti (aina ruokahommiin mennessä ja kynsienleikkuun jälkeen), lapset silloin kun muistavat ja mies ei ollenkaan.
Sen tekee vain vesi ja saippua. Käsidesi on hätävara, kun puhdasta vettä ei ole saatavilla.
Ainoastaan matkoilla mulla on nyt ollut.
Hemmetti, kun me ollaan niin ylihygieenisiä ja noi bakteerit, basillit ja ymmykymmyt on aina vaan vahvempia, me tyhmät oikeen ruokitaan niitä vahvistumaan ja muuntumaan tällä hygieniahysterialla.
No, jotkuthan tästä rikastuu ja toiset köyhtyy... Ja kaikki kärsii...
sairaina esim. vatsataudissa tai flunssassa käytämme myös käsidesiä.
Lisäksi joudun käymään aika usein sairaalan polilla, labrassa, lääkärissä tai apteekissa, jonka jälkeen on myös hyvä ensin pestä kädet kunnolla ja sitten vielä käyttää käsidesiä.
Saan töissä käyttää sitä ihan tarpeeksi (vanhainkoti). Luin töissä yhdestä terveyslehdestä tutkimuksen (ammattilaisille), että allergiat ja pöpöt karttaa mustia kynnenalusia. Nykypäivänä ihmiset ihmettelee, kun lapsilla on niin paljon allergioita ja ovat jatkuvasti kipeenä. Tästä se johtuu kun kotonakin käytetään käsidesiä ja pidetään kaikki niin steriilinä.
Lapset tarvitsee luontaisen 'pöpö' kannan jotta ne ei ole heti ensimmäisten joukossa kipeänä, kun joku aivastaa.
Toki joillekin voi tulla allergioita muutenkin, mutta nykypäivänä ne on räjähdysmäisessä kasvussa johtuen juuri vanhempien liiallisesta siisteysintoilusta.
t.lähihoitaja
takia käsidesiä kotona, mäkin oon laittanut sitä kirjastossa käydessäni, kun siellä sitä nyt on tarjolla, mutta ei kai normaalisti?
Ymmärrättekö te, käsidesillä lotraajat, että teette karhunpalveluksen itsellenne ja lapsille tappamalla normaalin bakteerikannan? (Asia erikseen niillä, joilla vastustuskyky ei ole normaali jonkin sairauden takia.)
Olis kiva saada jonkun vannoutuneen käsidesistin vastaus tähän!
Mä en pese käsiä kovinkaan paljon (saippualla pese vain silloin, jos ei lähde vedellä, oikeastaan välttelen saippuapesua, koska mulla on tosi kuiva iho), enkä ole juuri koskaan sairas.