Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Anteeksi tyhmyyteni, mutta myikö tämä pariskunta siis talonsa suoraan tälle naiselle?

Vierailija
24.04.2021 |

Ilman mitään pankkia tai muita välikäsiä?

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000007938855.html

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
24.04.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mietin just juttua lukiessa, että todella järjetön tapa. Talo osamaksulla. Ehkä se ei muuten mennyt kaupaksi ja tekivät tällaisen oudon kaupan.

Vierailija
2/6 |
24.04.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Samaa mietin.. että olivatko he valmiit odottamaan talon maksua 15 vuotta. Ja luottamaan siihen että raha tulee myös viiden ja kymmenen vuoden päästä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
24.04.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse ihmettelin samaa että maksoiko tämä "kusipää" nainen suoraan sitä talon lyhennystä näille myyjille. 

Jos tuo ostaja nainen joku jälkeenjäänyt niin ei nuo myyjätkään mitään järjen jättiläisiä. 

Ja toivottavasti joku tehnyt jo eläinsuojeluilmoituksen tämän kyseisen naisen toiminnasta. 

4/6 |
24.04.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

 5000 ja avaimet käteen. Syyttäköön itseänsä.Tuo asukki on sairas. Tuskinpa koskaan tulee pari saamaan rahojansa. 

Vierailija
5/6 |
24.04.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olisiko sukulaisensa kyseessä... Vaikea kuvitella että kukaan muuten myisi noin, ellei saa jotain sata varmaan "panttia"/takaajaa lainalle.

Tuli mieleen esim. tilanne jossa vaikka "Maijan" mummi kuolee ja perinnöksi Maijalle jää mummonmökki jolla ei tee mitään/ei mene helposti kaupaksi. Sattumalta sitten Maijan miehen veljentyttö on asuntoa vailla, ei saa (esim. nuoruudessa menetettyjen luottotietojen tmv. takia) lainaa pankista, mutta on luotettu siihen että työssäkäyvänä ja tapansa parantaneena kyllä makselee sen asunnon "osissa pois".

Tiedän että moni on sukulaisilleen noi myynyt juttuja, mutta toki yleensä kyse on ollut halvemmista asioista (opiskelijalle vaikka pesukone 50e ja maksanut 5kk ajan 10e/kk, tai 4000e auto maksettu vuoden aikana osissa tmv.)

Vierailija
6/6 |
24.04.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä oudolle kuulostaa jos näin on. Onko tällä naisella ollut edes aikomusta maksaa kaikkea. Vai onko matkan varrella tapahtunut jotain kun alkuun kuitenkin on maksanut sovittua summaa. En kyllä ikinä suostuisi moiseen vaikka kuinka olisi sukulainen tms.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme kaksi seitsemän