Miten sijoittaa???
Okei, olen yli 40-vuotias ja sain hiljan ensimmäisen vakipaikkani. Palkkani ei päätä huimaa ja eläke kummittelee edessä. Haluaisin nyt alkaa säästää ja sijoittaa, mutta en YHTÄÄN tiedä, miten toimia. Haluaisin pistää sijoituksiin säännöllisesti pari sataa euroa kuussa, miten toimin? Voinko valjastaa jonkun tekemään asian puolestani, vai pitääkö minun tehdä se itse? Apua!
Kommentit (13)
Ei ostaminen ole vaikeaa, kun löytää sen pörssin niin ei tarvitse kuin löytää ostamansa ja painaa ostonappia. Et tarvitse siihen mitään hoitajaa tekemään sitä puolestasi.
Kiitos vastauksestasi! Aikaa varmaan löytyisi, mutta jotenkin koko homma puuduttava, koska minusta tuntuu etten tajua koko asiasta yhtään mitään...
Ap
Menet nordnettiin ja sieltä otat muutaman matalakuluisen tai kuluttoman indeksirahaston ja laitat rahat sinne. Rahastonhoitaja sitten miettii puolestasi.
Itse suosisin jotain matalakuluista, hyvin sekä aloittain, että maantieteellisesti hajautettua indeksirahastoa. Itselläni on Nordean myymää MSCI-rahastoa, jonka kulut ovat 0,5%. Kun sijoittaa pienen summan joka kuukausi, tulee ajallinenkin hajautus hoidettua.
Nordnetistä löytyy paljon luettavaa miten pääsee alkuun. Ja sharevillessä voit lukea aloittelijoitten (tyhmiä) kysymyksiä.
Lue vaikka tuosta:
https://www.nordnet.fi/fi/opi-uutta/alkuun
Ei sillä että suosittelisin tuota paikkaa, mutta ihan hyviä ohjeita siellä ainakin on aloittajille. Oma pankki yleensä paras, niin ei tarvitse siirrellä rahoja toiseen paikkaan.
Tämä pörssisäätiön opas on selkeä
https://www.porssisaatio.fi/wp-content/uploads/2014/08/sijoitusopas_201…
Tai kuuntele vaikka tämä
https://areena.yle.fi/audio/1-50013298
Voit tehdä paremmin sen arvion, mitä olet tekemässä. Sijoitusasioisssa on hyvä olla ymmärrys siitä, mitä tekee. Vaikka olisit sitten sitä mieltä, että sijoitat lähinnä noihin kuluttomiin rahastoihin, niin on silti hyvä olla perustietoja.
Muista se, että suuri osa häviää rahojansa lyhyellä aikavälillä. Mutta pitkällä aikavälillä saanee tuottoja, jos vain pitää laadukkaita yhtiöitä.
Lähes jokainen on kokenut sen, että kun ostaa jotain niin se alkaa heti laskemaan.
Itse aloitin pankissani rahastosäästämisen. Mitään ei tarvitse itse tehdä. Kuin huolehtia, että käyttötilillä on rahaa automaattiseen siirtoon. Nyt rahastoihin on mennyt lähes 5 000e ja ihan huomaamatta.
Ei ehkä järkevin vaihtoehto, mutta helppoa ja vaivatonta.
Saksa on Tulikiven suurin vientimaa ja Tulikivi on pystynyt kasvamaan viimeisen parin vuoden aikana Saksassa noin 20%/vuosi.
Saksassa joudutaan vaihtamaan 31.12.2024 mennessä 6-7 miljoonaa takkaa, eli tasaisella taulukolla noin 150 000 takkaa joka ikinen kuukausi vuoden 2024 loppuun saakka! Ymmärrätkö kuinka iso mahdollisuus tässä Tulikivelle on?
EIköhän tällä viikolla saada Tulikiveltä posari. Ylihuomenna keskiviikkona on Tulikiven yhtiökokous, joten elämme mielenkiintoisia aikoja. Millaista rahanippua Jøtul on Tulikivestä tarjoamassa?
Yleensä oman pankin kautta. Tai sitten ulkopuolisen pankin kuten vaikka Nordnet kautta.
Nordeassa ja OP:ssa on pienet prosentin kulut, ainakin suomiosakkeissa. Nordnetissä suuremmat.
Kulut syö paljon, jos noin pieniä summia aiot sijoittaa. Siksi prosentin kulu on tärkeä. Toki haluat myös sijoittaa muualle kuin Suomeen, Jenkkien teknologiayhtiöt ovat huomattavasti potentiaalisempia tuottamaan sinulle tuhansien prosenttien tuottoja 5v aikajanalla, kuin mitä suomalaiset yhtiöt. Mutta toki niissä on riskinsä.
Jokainen kuitenkin tietää, että Facebookin kaltainen yhtiö takoo lähes varmaa tuottoa tietäen heidän monopoli-aseman. Suomessakin on toki hyviä, mutta parempi tutkia asioita tarkasti ennen kuin iskee rahojansa kiinni.
Jotkut suosittelevat indeksejä, toiset osakkeiden poimintaa. Valinta riippuu ajankäytön mahdollisuudesta. Jos ei ole aikaa käyttää tähän, niin indeksit luultavasti parempia. Mutta jos on aikaa, niin oikeiden osakkeiden valinnalla saat lähes taatusti suuremmat tuotot.