Kävin saattamassa kolmasluokkalaisen kouluun
On se aina herkkä hetki, siellä me vanhemmat seistiin hiukan liikuttuneina rivissä ja nähtiin samalla uusi opettaja. Oli kiva edes vilahdukselta nähdä ope, mukavan tuntuinen nuori mies. Voi olla viimeinen saatto, tuskin enää ensi vuonna haluaa ketään sinne. Mutta suurimmalla osalla oli vanhempi tai usealla molemmat vanhemmat vielä mukana. Vantaalainen.
Kommentit (4)
kuuntelemaan ehdotusta siitä, että äiti veisi kouluun...Eipä saatettu enää tokallekaan luokalle. Nyt kolmannelle mennessä vaihtui kyllä koulu, mutta ei sinne äidit saatille saanut lähteä: kavereiden kanssa mentiin yhdessä. - Ja olihan keväällä kouluun tutustuminen, jossa tavattiin uusi opettaja ja nähtiin uusi luokka. Eikö vantaalla ole ollut kouluun tutustumista ennakkoon, jos opettajakin vaihtuu?
jo puoli vuotta, tosin ei ole opettanut näitä lapsia ja meille vanhemmille ihan tuntematon. Meillä on aktiivinen vanhempainyhdistys ja järjestetään kaikenlaisia tapahtumia, jossa lasten mukana myös vanhemmat. Koulu oikein suosii tätä, vanhemmat osallistuu aktiivisesti. Siksi koulussa varmaan on hyvä ilmapiiri ja oppimistuloksetkin on hyviä. Ja todellakin suurimmalla osalla lapsista oli vampempi tai molemmat mukana:-)
Opettaja ja koulu samat kuin ekallakin.
äitiä mukaan... :(
3. luokkalainen myös.... nyyh