Voisiko sellainen juntti kuin se keihäänheittäjä Seppo enää nykypäivänä menestyä?
Kommentit hyvin ala-arvoisia. Vaikuttaa juuri sellaiselta yli-innokkaalta tullivirkamieheltä, joka nauttii saadessaan tarkastaa ja nipottaa. 👎👎👎
Kommentit (8)
Saksaa ei tosiaan saa enää haukkua rangaistuksen uhalla.
Vastasi omissa nimissään, silloin kun kysyttiin...
Sen tason sofistikoitumisesta tällä palstalla ei ole edes kuultu.
Samaa olen usein miettinyt. Kyllä taitaisi Räty ja Nykänen saada some-ristiinnaulitsemisen tämän päivän yhteiskunnassa alta aikayksikön. Ja kun sopulilauma pahastuu, ei myöskään sponsorit enää uskalla antaa tukea. Toisaalta sääli, että nykypäivänä arvostelu kohdistetaan muuhun kuin ydintekemiseen. Räty, niin kuin Nykänenkin, olivat aikanaan oman lajinsa ehdottomia huippuja ja vastaavia tekijöitä ei sen jälkeenkään oli juuri mistään löytynyt.
Keihäänheitossa menestyy heittämällä keihästää pitkälle.
Voi jos heittää niin pitkälle, että vitutkin repeää.
Siihen aikaan keihäänheittäjät nostivat lajin markkina-arvoa tarkoituksellisen ylironskeilla puheillaan. Onnistuivat oikein hyvin. Sittemmin tyttärensä Oona Sormusen valmentajana Räty oli ihan hillitty mies.
Seppo oli treenaamassa hikisessä kellarissaan jalkaprässillä ja oli jo maksimipainot kehissä. Kaveri +vaimoineen tuli kylään . Seppo ei treenejä lopettanut, vaan lisättiin pariskunnan verran painoa ja puskettiin sarja loppuun.
En usko, että moista sisua enää löytyy, kun liikunta on änärin pelaamista pleikalla.
Voi tietenkin. Juntteja on aina ollut ja tulee olemaan.