Jos koronarajoituksia ei olisi, olisko meillä jo valtavia mielenosoituksia eduskuntatalolla vaatimassa hallitusta ulos?
Kommentit (11)
Ei, mutta meillä olisi maa aika huonossa kunnossa.
En ymmärrä kysymystä.. Siis sen takia, että saisi pitää miekkareita, vai koska ei olisi rajoituksia?
Suuri osa haluaa rajoituksia.
Jos ei olisi rajoituksia, mitä vastaan osoitettaisiin mieltä?
Jos noita kuolleita ei tilastoitaisi ja sairastuneista kuulutettaisi päivittäin niin me ei edes tiedettäisi mistään koronasta eikä sitä mietittäisi.
Mielenosoitukset on lähinnä vasemmiston, viherristön ja muiden toistaitoisten juttu. Eipä ne omiaan vastaan lähde barrikadeille kun ovat kerrankin yhtäaikaa hallituksessa. AY-liikekin on ollut hipi hiljaa vaikka työttömyys kasvaa ennätyssuureksi, huoltosuhde todella kriittinen ja talousvaje kasvaa katastrofaaliseksi.
Aina alkaa naurattaan kun kuulen suomalaisten mielenosoituksesta, se on niin säälittävää.
Vierailija kirjoitti:
Jos ei olisi rajoituksia, mitä vastaan osoitettaisiin mieltä?
Ainahan pitää olla vastaan sitä mitä hallitus päättää, vaikka kuinka olisi väärässä niin vängätä pitää vastaan, Perussuomalaiset vänkyttävät aina.
jos meillä olis oikeistohallitus, koronatilanne olisi selkeästi heikompi ja terveydenhuolto romahtamassa Brasilia tapaan
Ei. Kaikki tuttuni, jotka marisevat hallituksen tekemisistä, ovat ihmisiä jotka eivät ikinä vaivaantuisi lähtemään mihinkään mielenosoituksiin kun hyvä kun pääsevät sohvaltaan ylös.
Vierailija kirjoitti:
Jos noita kuolleita ei tilastoitaisi ja sairastuneista kuulutettaisi päivittäin niin me ei edes tiedettäisi mistään koronasta eikä sitä mietittäisi.
Kyllä sen huomasi kun koronan sain, en ole koskaan ennen ollut yhtä kipeä. Ja kun siitä ei parane, vaikka kohta puolivuotta tartunnasta.
Erittäin hyvä ja tärkeää että puhutaan, vielä tärkeämpää on että on rajoitukset päällä.
Ja varmasti olisi. Olisi itku ja hammasten kiristys.