Minulla on korona, olen yksin kotona lasten kanssa ja pelottaa
Näin siis. Itselläni on korona, ollut nyt viikon. Ei pahana, mutta juuri tässä viikon kohdalla se kuulemma juuri saattaa pahentua. Oloni on tosi aaltoileva, välillä tuntuu hyvältä ja sitten taas huonolta. Äsken alkoi itkettää, kun en jaksa laittaa ruokaa ja oikeasti pelottaa. Mistä mä huomaan, jos happitasot putoaa ja pitääkin lähteä sairaalaan? Mitä lapset sitten tekee? Heille en tietenkään peloistani voi puhua, en myöskään vanhoille vanhemmilleni. Tuntuu siltä, että olen ihan yksin ja ketään ei yhtään kiinnosta. Pelottaa.
Kommentit (18)
Ymmärrän pelkosi. Soita alueesi sosiaaliviranomaisille. Ihan oikeasti. Ellei sinulla ole muuta verkostoa kuin vanhat vanhempasi. Ihan siltä varalta, että joudut yllättäen sairaalaan. Toivottavasti tilasi ei muutu huonoksi ♥
Soitteleeko sulle joku terveydenhuollosta ja kyselee vointeja? Niille voit varmaan kertoa huolesi. Olen ymmärtänyt, että soittelevat kotona poteville.
Soittivat alkuviikosta viimeksi. Varmaan pitäisi soittaa takaisin.
ap
Terveyskeskukseen ja sosiaalitoimeen kannattaa ottaa etukäteen yhteyttä ja kertoa tilanteestasi.
Voi ei :( onko sinulla ketään ystäviä, joille voisit puhua pelostasi? Missä lasten isä on, voisiko hän ottaa lapset tarvittaessa? Minkä ikäisiä lapset ovat, osaavatko he soittaa apua jos jotain sattuisi? Sinuna ehkä kertoisin silti edes vanhemmillesi, jos ei kenellekään muulle voi. He tietysti huolestuvat, mutta olisivat edes tietoisia tilanteesta. Hyvä olisi soitella jollekin vähintään päivittäin, että on joku joka huolestuu jos ei saa yhteyttä ja voi soittaa apua.
Hapenpuutteen huomaa hengitystiheyden noususta.
- Kokemuksella
Eikö sulla ihan oikeasti ole ketään muuta kun lapset?
Anteeksi että sanon, mutta tälläisissä asioissa tulee aina mieleen ne jotkut jotka vakuuttelee "en minä kaipaa ketään elämääni" "viihdyn yksin, olen aina viihtynyt".
Kannattaisko edes jonkun ihmisen kanssa yrittää säilyttää jonkinlaiset välit ettei tarvitsisi sitten itkeskellä kun tulee aloituksessa kuvatun tilanteen kaltainen tilanne elämässä eteen?
Kyllä sä sen huomaat. Sosiaalipäivystys huolehtii kyllä lapsista.
Ymmärrän, että pelottaa, mutta yritä silti pysytellä rauhallisena. Muista, että suurin osa ihmisistä selviää koronasta helposti. Ja vaikka joutuisit sairaalaan, sieltäkin suurin osa selviää hyvässä kunnossa takaisin kotiin. Soita nyt heti terveydenhuoltoon ja kerro huolestasi ja pelostasi ja siitä, että olet yksin lasten kanssa. Saat sieltä apua. Voimia!
Hengittele rauhallisesti ja kuuntele vaikka rauhoittavaa musiikkia. Kun tilanteesta on huolissaan, oman kehon reaktiot tuntuvat pelottavilta vaikka ei oikeasti olisi edes mitään hätää.
Toinen yh täällä. Kysy rohkeesti apua sukulaiselta, naapurilta, terveydenhuollosta, seurakunnan diakonilta. Ihmiset tykkää auttaa. On vaan uskallettava kysyä!!
Tiedän pelkosi, koska koronassa pelkään vain tuota samaa. Kun ei arjessa ole toista aikuista, niin mitäs sit, jos...
Rohkeasti kysymään nyt jo varoiksi, niin saat turvallisemman olon.
Jos jaksat, niin soitettuasi kerro, mitä sinulle vastattiin. Kyllä välittäviä ihmisiä on. ❤️ Älä ole soittaessasi liian reipas, vaan kerro että et jaksa. Tarvitset nyt lepoa ja tunteen, että et ole yksin.
Sä olet nainen ja ilmeisesti nuori (koska pieniä lapsia) eli todennäköisyys ongelmiin on häviävän pieni. (Vai oletko reilusti ylipainoinen?) Oikeasti rauhoitu (todennäköisesti pahennat oloasi tuolla panikoinnilla). Viimeistään ambulanssi hommaa sossut paikalle, jos tilanne menee pahaksi.
Selviät hyvin. Jos sinulla ei edes ole korkeaa kuumetta, yskää, särkyjä nivelissä ym.
Kyllä sen huomaa jos olo menee tosi huonoksi.
Mutta provahan tämä on.
Soitat sosiaalitoimeen ja pyydät kotiapulaista mainitse Coronasta. Tulee suojavarusteissa mutta tulee.