paaston pituus verensokerin mittauksessa
Hei! Verensokerini on ollut koholla ja olen hankkinut verensokerimittarin. Ohjeissa sanotaan, että ennen paastoverensokerin mittausta pitää paastota vähintään kahdeksan tuntia. Jossain oli myös ohje 12 tunnin paastosta. Olen alkanut noudattaa kahdeksan tunnin dieettiä, eli syön kaiken ruuan kahdeksan tunnin sisällä. Siksi paastoni ennen sokerin mittausta voi venyä 15 tuntiin. Antaako mittaus silloin vääristyneitä lukemia. Tänään verensokeri oli 6,0, eli ei paha. Missään ei kerrota, mikä on paaston maksimipituus verensokeria mitattaessa.
Kommentit (7)
Vähintään 8h, ei haittaa vaikka enemmän.
Kyllä se antaa vääriä tuloksia. Paaston pitää olla ohjeen mukainen mitaltaan. Paaston pituus on 10-12 tuntia, kun esim otetaan laboratoriossa paastoverensokeri.
Labrassa mielestäni on tuo 14h rajana. Kävin juuri sokerirasitustestissä.
Osaako joku sanoa mitkä on raja-arvot kun tutkitaan että raskausdiabetestä ei enää ole? Käytetäänkö niitä tiukempia rajoja vai ns. Tavallisia?
Eikö ap tarkoita kotimittausta? Ei kai silloin ole tarkoitus vetää joka päivä 12 h paastoa?
Vierailija kirjoitti:
Labrassa mielestäni on tuo 14h rajana. Kävin juuri sokerirasitustestissä.
Osaako joku sanoa mitkä on raja-arvot kun tutkitaan että raskausdiabetestä ei enää ole? Käytetäänkö niitä tiukempia rajoja vai ns. Tavallisia?
Eikö ne tiukemmat arvot koske vain raskausaikaa, kun raskaus muuttaa insuliinintuotantoa jollakin tavalla?
Labraan mennessä maksimi on 14h.