Ystävän erikoinen käsitys puolisostaan...
Taustaa: olemme pitkissä parisuhteissa molemmat ja perheellisiä. Olemme tavanneet opiskeluaikana, jolloin olimme molemmat sinkkuja. Eräässä yhteisessä illanvietossa ystäväni tapasi nykyisen puolisonsa ja tähän tapaamiseen liittyy erikoinen tarina, josta jatkuvasti saan eri yhteyksissä kuulla. Eli olin tämän puolison mukaan yrittänyt kuulema iskeä häntä baarissa, mutta hän oli kiinnostuneempi ystävästäni. En itse muista koko tilannetta ja ystävän puoliso ei ole edes ulkonäöltään sellainen, josta olisin ensi silmäyksellä kiinnostunut. Meistä kukaan ei tuolloin tuntenut ko. hlöä ja varsinkaan osannut odottaa, että tästä hlöstä tulisi myöhemmin huomattavan varakas.
Ja se ongelma? Kun mulle erikoisissa tilanteissa vihjaillaan, että olisin jäänyt tässä jotenkin kakkoseksi ja siitä syystä en ole nyt yhtä varakkaassa liitossa. Olen siis varsin tyytyväinen ja onnellinen omassa elämässäni, minulla on oma ura enkä todellakaan kadehdi ystävääni. Nyt ei toki ole pitkään aikaan ollut yhteisiä illanviettoja, mutta voinko seuraavan vihjailun tullessa sanoa jo suoraan, että nyt riittää? Ei kai se minun vikani ole, jos humalainen hymyni on tulkittu flirttailuksi, saati sitten joksikin kilpailuksi tyypistä, joka ei millään tavalla sytytä.
Kommentit (3)
Hyvä huomio! Tuohan tosiaan saattaa olla ihan toisinpäin mennyt koko tilanne ja sitä tuolla kuittailuilla paikotaan. Eli jos se yrittikin mua ja on nyt vuodet koittanut tuota kompensoida tuolla kuittailulla. Kiitos, ei tullut mieleenkään.
Sitä olen nimittäin miettinyt, kun mulla ei ole minkäänlaista muistijälkeä koko tapahtumasta. Eli koko tyyppi ja tilanne on ollut mulle ihan mitäänsanomaton.
No jo on ongelmat. Mitä ihmeen pissisteinejä te olette koko porukka?
Kysyisin tältä tyypiltä joka asiaa vihjailee, että onko hänellä jokin pakkomielle asian suhteen? Että on todella outoa jatkuvasti vuosienkin päästä muistella asiaa mistä sinä et itse muista mitään.
Vaihtoehtoisesti alat joka kerta suoltaan itse jotain asiaa mistä tämä tyyppi ei tykkää. Eiköhän muutamasta kerrasta lopeta 😊 Oon huomannu, että jotkut ei tajua, ennen kuin niitä kolauttaa vähän kovemmin.