Teini pyytää lukkoa oveensa.
Meillä 14v poika vaatii että saa lukon oveensa, muttei oikein osaa antaa mitään kunnon syytä sille. Onko muilla samanlaisia kokemuskia ja pitäisikö ostaa pojalle lukollinen ovi?
Kommentit (9)
Pornoa katselee tietokoneelta, siksi haluaa lukon ettei kukaan yllätä.
Kyllä meillä ainakin on teinin ovessa lukko, tottakai. Onhan meillä kaikissa muissakin makuuhuoneen ovessa lukot. Olisipa itselläkin nuorena ollut. Ärsytti aina suunnattomasti, kun vanhemmat tunkivat sisään huoneeseen, eivätkä osanneet edes koputtaa.
Tottakai lukko on hyvä huoneessa. Teini haluaa jo omaa rauhaa ja tilaa, eikä niin että joku ryntää huoneeseen yhtäkkiä. Kun olin nuori, vanhempi avasi epähuomiossa oven kun olin tullut suihkusta, pyyhe valahti ja sanoi ruman nimityksen kehonosista myöhemmin vahingossa – se johti osittain siihen että lähti nuorena kotoa muualle asumaan.
Vierailija kirjoitti:
Ei. Meillä saa pitää oven kiinni vaikka 24/7, mutta jos ja kun vanhempi koputtaa oveen, odottaa hetken ja kysyy saako tulla huoneeseen on ovi avattava.
Ei ole mitään ovenavauspakkoa sen ikäisellä joka sekunti, kyllä aikuinen voi asiat hoitaa asiat ja puheen hienotunteisesti. Eri asia jos olisi joku huumejengi kyseessä tai itsetuhoinen, mutta nyt puhutaan normaalista nuorista.
Minun oveeni on huoneen edellinen asukki (vuosia sitten pois muuttanut velipuoleni) asentanut feikkivessanlukon. Se näyttää vessanlukolta ja sen voi kääntää näyttämään punaista "varattua" tai valkoista "vapaata", mutta ei oikeasti lukitse ovea.
N18
Ilmeisesti ette osaa koputtaa ja muuten kunnioittaa nuoren yksityisyyttä, kun sellaista pyytää.
Ei tarvitse lukkoa. Hyvät tavat kunniaan. Opetelkaa koputtamaan oveen ennen kuin ryntäätte sisään. Lukon kaipuu tarkoittaa salailua ja epämääräisiä orgioita tietokoneen ruudun kanssa. Mitä niin salaista tapahtuu, että ihan lukko tarvitaan? Haloo! Maalaisjärki kunniaan.
Käytkö useinkin penkomassa teinin tavaroita tai loikkimassa alusvaatteillasi sisään kun videoyhteys auki?
Ei. Meillä saa pitää oven kiinni vaikka 24/7, mutta jos ja kun vanhempi koputtaa oveen, odottaa hetken ja kysyy saako tulla huoneeseen on ovi avattava.