Etäläiset saavat ruokakassin. Helsingissä. Miten mahtaa olla muualla.
Vapaavuori: Ruokailu järjestetään etäopetuksessa oleville. Koululaiset saavat ruokakassin. Tästä ilmoitetaan Wilmassa.
Kommentit (7)
Vierailija kirjoitti:
Saa hakea kassin tai mennä koululle syömään.
Sama Liedossa. Kumpikin on käytännössä mahdotonta matkojen ja aikataulujen takia. Lapsi ei siis fillarillakaan ehdi käydä lähikoululla (ei siis tarvitse mennä edes omaan kouluun) ja syödä ruokailuun lukujärjestyksessä varatun 30 min aikana. Kassijakelu on keskustassa virka-aikana, jolloin kumpikin vanhempi on työssä naapurikunnan puolella.
Eikö ne kassit pitäisi viedä kotiin? Miten joku työtön yh pääsee hakemaan? Tulee kuluja jo hakemisesta ja onko aikaa ja pääseekö jos monta lasta kotona?
Kunta on velvollinen järjestämään kouluruokailun myös etäaikana. Siksi kaikki kunnat niin tekevät.
Sitä ei ole velvollisuutta järjestää kotiinkuljetuksena tai muuten niin, että kaikilla on mahdollisuus se saavuttaa. Jää omaksi huoleksi.
Turussa on saanut jo joulukuun alusta ammattikoululaiset ja lukiolaiset. Nyt alkaa saamaan myös yläkoululaiset.
Saa hakea kassin tai mennä koululle syömään.