Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Diabetes 2

Vierailija
28.02.2021 |

Moi, olen kakkostyypin diabeetikko jolla on aika hyvin ollut arvot hallinnassa. Nyt on jotenkin arvot ruvenneet heittelemään ja on ruvennut pyörryttämään. En ole makeaa enkä mitään pullaa edelleenkään syönyt ja juomanakin on pitkään ollut piimä. Olen miettinyt ruokavaliotani ja appelsiineja olen ainakin enemmän ostanut kuin tavallista kun ovat nyt halvimmillaan. Voisiko se selittää sokeriarvojen nousut? Riisiäkin olen syönyt tavallista enemmän kun rupesi kyllästymään muihin lisäkkeisiin. Voisiko olla nuo kun en muuta enää keksi? Entä tämä pyörryttäminen mitä ei ennen ole ollut vaikka arvot joskus on noussutkin. Voisiko johtua liian korkeasta sokeriarvosta vai johtuuko jostain muusta? Verenpaine on ainakin matala ja syke korkea.

Normaalisti sokeriarvot on alle 8 mutta nykyään on ollut usein 12 luokkaa joka on sitten laskenut parissa tunnissa alle kahdeksaan. Eli silleen olen pitänyt sitä aika normaalina mutta onko?

Verenpaine on keskimäärin yleensä 100/80. luokkaa.

Pulssi heittelee 80 ja 140 välillä.

Ei viitsisi oikein lääkäriinkään mennä kun sieltä saisi kumminkin koronan. Ruvennyt vain pelottamaan tämä pyörryttäminen.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
28.02.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vaihda appelsiinit kiiviin ja vesimeloniin tai syö vain puoli appelsiinia kerrallaan. Vaihda valkoinen riisi töysjyvään niin saartaa helpottaa. T. Ykköstyypin diabeetikko p.s kyllä lääkäriin uskaltaa mennä, myös puhelinaikoja on tarjolla yksityisellä

Vierailija
2/5 |
28.02.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Varmaan sun terveyskeskuksessa on diabeteshoitaja? Soitat vaikka hänelle.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
28.02.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

onko sulla lääkitys?

Vierailija
4/5 |
28.02.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

"Syömisen jälkeen verensokeri nousee yleensä noin 2 mmol/l. Normaalina pidetään verensokeriarvoa alle 7,8 mmol/l kahden tunnin kuluttua syömisestä tai sokerirasituskokeessa. Jos verensokeri on tällöin välillä 7,8–11,0 mmol/l, kyseessä on heikentynyt sokerinsieto. Diabeteksen alarajana on verensokeriarvo 11,1 mmol/l."

https://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_artikkeli=dlk0…

Vierailija
5/5 |
28.02.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pitkään on ollut sokerit tälleen ja on lääkitys. Oli aikaisemmin säännöllinen Diabetelääkärin seuranta mutta nyt kun tekivät muutoksia Lahdessa niin jostain syystä lopettivat senkin. Täällä kun on muutenkin ihan oudoksi mennyt nuo lääkärihommat julkisessa.  Lääkäri oli joka tapauksessa tyytyväinen aina kun sokeri oli enimmkseen 9-10. Nyt mittasin oli 8.4 eli eiköhän ole hyvä.

Jatkuva ripuli on ollut myös kuukausia mutta nyt on pikemminkin tukossa kuin kuralla joka on outoa. Jatkuvasti meinaa pyörtyä kun on ylhäällä.  En kumminkaan ole syönyt kuin broileria riisin kanssa ja juonut piimää sekä muutaman appelsiinin. En tiedä, taidan mennä vain sänkyyn ja katsoa mikä on huomenna tilanne. Kiitos

-AP-

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä kuusi yhdeksän