Onkohan osa romanttisista ihastumisista oikeasti pelkkää himoa?
Jos on super ihastunut johonkin komeaan mieheen ilman että tuntee häntä henkilökohtaisesti (vaan tietää hänen elämästään ja ajatusmaailmastaankin vain jotain suuripiirteistä mikä kiehtoo ulkonäön lisäksi), voiko kyseessä olla pelkkä himo?
Voiko siis olla, että on haaveissaan vain rakentanut romanttisen narratiivin himon ympärille ja siten tavallaan huijannut itsensä kuvittelemaan että kyseessä on joku kaunis yksipuolinen traaginen ja syvällinen rakkaus?
Tavallaan jo tiedän että noin voi olla, mutta kysyn teidän muiden mielipidettä tavallaan vahvistukseksi.
Täällä oli jokin aika sitten aloitus (jota en nyt enää löydä), jossa joku kertoi työkaveristaan joka on yhtäkkiä ihan hulluna johonkin nuorempaan muusikkomieheen, koko ajan kehuu tämän lahjakkuutta ja neroutta muille, linkkaa kuvia tästä somessa ja on täysin ihastunut.
Jotkut ketjussa arvelivat naisen tuntevan vain himoa ja rakentaneensa tuon kaiken ihannoivan romantiikan siihen ympärille tavallaan oikeuttaakseen sen itselleen ja muille.
Kommentit (10)
Elämään tarvitsee romantiikkaa ja erotiikkaa. Oikeassa elämässä sitä on harvoin tarjolla tarpeeksi tai sellaisena kuin haluaa.
Siksi varsinkin naiset turvautuvat päiväuniin. Ihaillaan julkkiksia, saavuttamattomia henkilöitä, työpaikan uutta nuortamiestä, jopa fiktiivisiä hahmoja tai muistellaan haikeasti jotain mennyttä ihastusta (joka ei tosielämässä ehkä ollutkaan niin ihana).
Semmoista se on, elämä.
Ei. Aseksuaalikin voi romanttisesti ihastua, mutta ei silti halua seksiä.
Vierailija kirjoitti:
En jaksa lukea otsikkoa pidemmälle, mutta ei toisaalta tarvitsekaan, koska voin jo vastata: on.
Hmm. Mitähän tämä kertoo ihmisistä jotka vastaavat lukematta otsikkoa pidemmälle
Ap: Biologin vastaus on ilman muuta, että on! Rakkaus on yhtä kuin sukupuolivietti.
No on. Harvemmin noista himoon perustuvista jutuista tulee mitään parisuhdetta. Jotenkin se oikea ihastuminen on erilaista, joskin siihen tietysti sisältyy intohimo myöskin. Ihastuessa ihastuu ihmiseen ja siihen minkälainen se ihminen on ja siitä syttyy se himo. Himoihastumisessa ei ihastu itse ihmiseen vaan pelkkään ajatukseen hänestä ja ne petipuuhat on päällimmäisenä mielessä koko ajan.
Vierailija kirjoitti:
Ei. Aseksuaalikin voi romanttisesti ihastua, mutta ei silti halua seksiä.
Kysymys kuului, onkohan osa ihastumisista himoa.
No jos kotona pyörii tällainen niin ap lienee oikeassa
Ainakin olen itse tuollaisessa tilanteessa ajatellut, että kyse on pelkästään himosta. Ei mitään suuria romanttisia tunteita voi olla ihmistä kohtaan, jota ei edes tunne.
En jaksa lukea otsikkoa pidemmälle, mutta ei toisaalta tarvitsekaan, koska voin jo vastata: on.