Lapsen koulustressi
11-vuotiaani jännittää esiintymistä koulussa todella paljon. Stressiä on kokeista, arvosanoista, suoriutumisesta, uskaltaako puhua tunnilla jne. Hän on todella kunnianhimoinen ja haluaa olla hyvä koulussa. Stressi purkautuu itkuraivareina kotona, pikkusisaren kiusaamisena ja ilkeilynä. Olen tukenut keskustelemalla ja opettajan kanssa myös. Olisiko vinkkejä, mitä voisi tehdä tilannetta helpottamaan?
Kommentit (4)
Pelkäsin koko kouluikäni esitelmiä. Nyt olen 41v ja muutaman vuoden ajan ollut asian kanssa sinut. Elämän mittainen tie on.
Perfektionisti en ollut, onneksi. Jotenkin tyydyin siihen, että olen 8 oppilas.
Olen koulussa töissä ja joidenkin paineet on valtavat jo ihan pieninä. En usko että kukaan vaatii. Se on jotenkin sisäsyntyistä monella. On hyvä oppia pettymään jo pienestä pitäen.
Koulupsykologi tai kuraattori auttaa, sinne
Mun lapset oppi esiintymään käymällä tanssitunneilla (piti esiintyä muttei tarvinnut puhua) ja teatterikoulussa (piti puhua mutta roolissa).
Pitää vaan opettaa pettymään ja epäonnistumaan.
Ja onnistumaan.
Ei siihen mitään oikotietä ole.