Olenko tulossa hulluksi?
Minua on tässä usean päivän ajan vaivannut sellainen todella sekava olo, en oikein muista mitään enkä erota enää todellisuutta unesta yhtä helposti. Tunnen oloni ja ympäristöni jotenkin vieraaksi ja itseni "ulkopuoliseksi" omasta elämästäni.
Minulla ei ole aiemmin todettu mitään psyykkisiä sairauksia lievää masennusta lukuunottamatta.
En käytä päihteitä juurikaan enkä ole tehnyt mitään suuria elämäntapamuutoksiakaan.
Yhtäkkiä kaikki vain tuntuu sekavalta, liian nopeatempoiselta ja siltä, että minä en ole osa tätä kaikkea.
Muilla kokemuksia vastaavasta tai ymmärtääkö kukaan mitä ajan takaa?
Kommentit (19)
Olen melko varma että tiedän kuka olen, mutta en uskalla enää varmaksi sanoa sitäkään valitettavasti.
Nukkuminen on aina ollut vähän niin ja näin.
Ap
Dissosiaatio-oireita, monet kokee noita joissain vaiheessa elämää.
Onko sulla stressiä?
Vierailija kirjoitti:
Olen melko varma että tiedän kuka olen, mutta en uskalla enää varmaksi sanoa sitäkään valitettavasti.
Nukkuminen on aina ollut vähän niin ja näin.
Ap
Varmaan kannattaa mennä lääkäriin.
Ap, oletko jo ottanut koronarokoteen? Jos olet, syy löytyy siitä myrkkypiikistä.
Et ole.
Jokaisella on tuollaisia kokemuksia jossain vaiheessa elämää.
Stressiä kyllä on kovasti ja tekemistä liikaa, mutta on hankala priorisoida mikä olisi nyt tärkeintä.
Lääkäriaika on ensi kuulle varattu, mutta pelkään kyllä sekoavani totaalisesti ennen sitä.
Ei minulla mitään erityisiä hulluksitulemisen kokemuksia varsinaisesti ole, mutta maksaisin mitä tahansa täydellisestä hiljaisuudesta ja olo on aivan kuin katsoisi elokuvaa jossa on itse pääosassa, ulkopuolisena.
Lyhyempiä vastaavia kohtauksia olen kokenut, mutta en tällaista ennen.
Ap
Oletko ollut liikaa neljän seinän sisällä? Itselläni tulee samanlaisia oireita jos ei saa tarpeeksi aistiärsykkeitä. Aina ollut näin, lapsesta asti. Meillä on erittäin hiljainen asunto. Ei kuulu muuta kuin ilmanvaihdon humina jos radio/tv tai pesukoneet ei ole päällä. Korona-aikana tulisi kykittyä sisällä viikkotolkulla ja huomasin oireiden taas palaavaan mitä kauemmin on sisällä ja hiljaisuudessa. Jo pelkkä ukona kävely auttaa. Nyt poikkeusaikana on erityisen tärkeää pitää nupista huolta myös.
Ai, onko se sairasta? Ihan mun normaalia elämää.
En ole ottanut rokotetta.
Käyn töissä ja koulussa normaalisti, mutta ehkä minulla on liikaakin tekemistä kun tuntuu ettei aikaa ole lepäämiselle.
Muut ihmiset saavat minut raivon partaalle ja erityisesti toisten puhe ja kaikenlainen meteli saa minut lähes itkemään.
Tekisi vain mieli hypätä alas parvekkeelta.
Ap
Nuku, syö ja ulkoile kunnolla nyt siihen asti, että pääset lääkäriin. Erityisen hyvin kannattaa levätä ja rentoutua vapaa-ajalla ja pitää huolta riittävästä unesta.
Onko sinulla mitään fyysisiä sairauksia?
Diabetes, epilepsia?
Dissosiaatio tulee usein jos on traumataustaa.
Ap taas linjoilla. Mikään ei auta tähän oloon, ahdistaa ja tuntuu että koko maailma romahtaa juuri nyt.
Minulla on psykologille aika huomenna, mutta pelkään ettei sekään auta. En osaa selittää tätä oloa muuten kuin siten että tämä tuntuu vähän samalta kuin niskajumi tai humalatila, vaikken käytä päihteitä ja niskatkaan eivät ole jumissa.
Ap
Päivystykseen lomps. Tartteet lepoa eli saikkua vaan. Et todellakaan odota yhtään enää lääkäriin menoa.
Oletko nukkunut huonosti? Voihan nuo toki psykoosiin viitata. Ainakin jos kuvittelet olevasi joku muu henkilö kuin oikeasti olet.