Nyt apua! Miltä keuhkoveritulppa tuntuu,?
Voiko se tulla n. 40 vuotiaalle?? Itse olen 43v..
Henkeä ahistaa. Kauheasti.
Kommentit (9)
Nyt alko jo silmissä mustenemaan!! T.ap
Minulla oli pieni keuhkoveritulppa 44-vuotiaana, ja se olisi ehkä jäänyt kokonaan huomaamatta, ellei sairaalassa olisi etsitty syytä kohonneisiin tulehdusarvoihin varjoainekuvauksella. Olin siihen aikaan hyvin huonovointinen muista syistä, joten keuhkoveritulppa ei siinä ohessa enää paljon tuntunut. Jos veritulppa on hyvin iso, siihen voi kuolla parissa minuutissa, pienemmästä tulee ehkä vain hengenahdistusta ja väsymystä.
Pienestä hengenahdistuksesta kuolemaan ovat oireet. Soita ambulanssi, jos henkeä ahdistaa noin kovasti
Vierailija kirjoitti:
Nyt alko jo silmissä mustenemaan!! T.ap
Mutta hätänumeroon et soita, ethän, spämmäät vain av:lle?
Noniin eipäs leikitä vakavilla asioilla ap!
Voi tulla minkä ikäiselle tahansa. Mun oire oli paheneva hengenahdistus ja päädyin ambulassilla teholle. Kannattaa mennä päivystykseen jos on syytä epäillä.
Ei sitä nyt ihan kovin kauheasti taida ahdistaa :D. Jos sulla ois keuhkoveritulppa niin vaatisit jtn soittamaan ambulanssin etkä täällä kirjoittelisi