synnyt paperit jälkeenpäin sairaalasta?
Eli saako kun vaan soittaa? (synnytyksestä 5kk) Ja mitä kaikkia papereita on mahdollista saada? esim. saako jotain missä on kätilön/ osastolla olevien hoitajien kommentteja/ kertomusta?
Kommentit (8)
Tästä on kyllä muutama vuosi aikaa, mutta pienen vääntämisen jälkeen sain käydä sairaalassa katsomassa omia papereitani yhdessä kätilön kanssa.
Ensin pitää soittaa ja sitten kirjoittaa kirjallinen pyyntö mihin pitää laittaa kaikki ne paperit jotka haluaa. Kaikkia sairaala ei säilytä, mutta soita sinne!
Käsitin että ap halusi paperit, jotka jää sairaalaan. itse ainakin tilasin monen vuoden jälkeen paperit kotiin, se oli iso nippu, enemmän kuin joku epikriisi.
ja 3 synnytystä siellä takana,ja joku sanoi,ettei kaikkea säilytetä niin todellakin säilytetään kaikki potilaspaperit!
t.terveydenhuollon ammattilainen
Eli lienevät unohtuneet / kadonneet postiin. Kysäise ensin neuvolasta, ovatko saaneet ne sinne. Jos ei, soita osastolle, jossa olit. Yleensä lähetetään vain epikriisi, eli ei koko synnytyskertomusta eikä kopioita päivälehdistä. Epikriisissä yleensä vain oleellisin (lyhyesti synnytys ja lapsivuodeaika ja missä kunnossa kotiutuivat). Toisaalta sulla on oikeus tutustua omiin sairaskertomustietoihisi, eli voit pyytää suoraan / esim. lääkärin kautta kaikki paperisi.