TikTok, ja sen tuomat vaarat
Olen 16-vuotias teini, joka on huolissaan lasten somekäytöksestä ja somen antamista huonoista vaikutteista. En keksinyt parempaakaan paikkaa ilmaista huoltani, joten toivon nyt, että tämä teksti tällä palstalla tavoittaisi mahdollisimman monia.
Käytän itse aktiivisesti montaa eri somea. Käytän myös tiktokkia, joka on tällä hetkellä yksi suosituimmista someista. Tiktokissa on paljon hyvää ja viihdyttävää sisältöä, siellä on kuitenkin se vaara, että ei voi oikeastaan hallita minkälaista sisältöä siellä tulee vastaan, josta johtuen vastaan tuleen myös paljon huonoa ja haitallista sisältöä. Olen huolissani varsinkin siitä, millaista sisältöä ala-asteikäiset lapset siellä näkevät ja millaisia vaikutteita he sieltä saavat. Esimerkiksi viimeaikoina minulle on useasti tullut vastaan tiktokkeja, joissa ala-asteikäiset puhuvat siitä kuinka he ovat lihavia ja että heidän pitäisi laihduttaa, ja he ovat tehneet laihduttamista varten sinne käyttäjiä. Harmillista on myös se, että olen nähnyt vastaavanlaisia tiktokkeja ja käyttäjiä useampia. Sen lisäksi, että tiktokissa on tuollaista sisältöä, on siellä myös paljon kiusaamista. Some on tosi raaka paikka ja siellä on myös vaikea puuttua kiusaamiseen. Kiusaaminen ei jää pelkästään yksittäisiin kommentteihin, vaan monesti kiusaamiskommentilla voi olla paljon tykkääjiä ja kommentteja voi olla useampia. Minulla on lähipiirissä ala-aste ikäisiä, josta johtuen huoleni heräsi, sillä en halua että he altistuvat haitalliselle sisällölle, joka voi vaikuttaa negatiivisesti heidän tulevaisuuteensa. Ala-asteikäinen on vielä niin pieni ja ottaa helpommin vaikutteita, myöskään somelukutaito ei ole vielä niin kehittynyt. Vanhemman on myös vaikea kunnolla tietää millaista sisältöä siellä tulee vastaan, koska siellä voi oikeasti olla mitä vaan. Toivoisin, että te vanhemmat miettisitte tarkkaan, onko tiktokin tai muiden somejen käyttö hyväksi ja turvallista lapsellenne ja voisiko niiden käyttöä toteuttaa jotenkin turvallisesti luotettavan aikuisen valvonnan alla.
Toivon myös, ettei kenenkään somea käyttävän lapsen vanhempi ohita tätä ajattelemalla, että ”kyllä meidän lapsi osaa siellä somessa olla”, koska ikinä ei voi tietää kuka on kiusaaja tai kiusattu, tai millaista sisältöä somessa kohtaa. Lapsi osaa myös helposti peittää huonon olon vanhempien katseilta, joten sekin on hyvä muistaa!! En halua syyllistää ketään, haluan vain, että vanhemmat ja kaikki muutkin tietävät somen vaarat.
kiitos näistä ajatuksista! :o taidan alkaa seuraamaan meidän lasten someja vähän tarkemmin