Jyväskylä suljetaan
Kommentit (10)
En ole missään nähnyt uutista että täällä menisi rajat kiinni
Miten niin "suljetaan"? Vedetäänkö siihen joku aita ympärille vai mitä tarkoitat?
Jyväskylässä ja Helsingissä päinvastaiset ratkaisut. Viikon päästä täällä pks:lla ollaan samassa tilanteessa mutta saapa Ainot ja Eemelin harrastaa pari päivää, kun muuten tulis loppuiän trauma.
Aihetta kyllä olisi, täällä suhtaannutaan todella löyhästi koronaan. Testeihin ei pääse pienillä oireilla. Maskeja ei käytetä töissä ja vapaa-ajalla suositusten mukaan, kouluista karanteeniin menee vaan osa lapsista, ei välttämättä edes koko luokka, yläkoulujen etäopetusta vasta kaavaillaan viikoksi, vaikka korona leviää räjähdysmäisesti ja koulut pitäisi jo olla siirretty etäopetukseen.
Vierailija kirjoitti:
Jyväskylässä ja Helsingissä päinvastaiset ratkaisut. Viikon päästä täällä pks:lla ollaan samassa tilanteessa mutta saapa Ainot ja Eemelin harrastaa pari päivää, kun muuten tulis loppuiän trauma.
Harrastuksissa käviämäärät on hyvin pieni, joukkue lajeissa on aina sama ryhmä koolla ja useimmiten käyttö tilat ovat vakiot, verrattuna kouluihin ja päiväkoteihin näissä on melko vähän altistusta, mitään kisakalenteria ei varmasti tällä vuodelle kukaan ole kaavaillut vaan perus treeniä mikä pitää tasoa yllä.
Vastarannan kiiskit älkää sitten vinkuko kun sairaalaan ei mahdu sairastaa ja hoitajat ja lääkärit ovat saaneet tartunnan kaiken tän huolimattomuuden johdosta.
Helppoa olisi ollut estää murhat, jos vain olisi ollut hallitus joka ei tahdo tappaa eli Uuden-Seelannin mallilla kukaan ei olisi Suomessa kuollut, koska kaukana Aasiasta ollaan, ei olisi ehtineet tänne tartunnat. Edelleen voitaisiin kuolemat lopettaa parissa kuukaudessa, miksi niin ei tahdota tehdä? Äkkiä olisi päätetty jos vain tahtoisivat pitää suomalaisia ihmisinä karjan sijaan. Laumasuoja oli huijausta, miksi mediakin edelleen sitä syöttää kansalle, vaikkakin eri nimillä, mitä onkaan tasoja sun muuta.
Kuntosalit kiinni ja baarit. Tyhjäpäät ei ymmärrä ajatella muita kuin itseä.
https://yle.fi/uutiset/3-11742440
Ovatko nuhat ja räkätaudit kadonneet vai jätetäänkö koronatestit väliin? Romahtaneet testausmäärät ihmetyttävät muun muassa Jyväskylässä
Koronatestien määrä on pudonnut tammikuussa merkittävästi joulua edeltäviin viikkoihin verrattuna. Nyt ollaan marraskuun tasolla.
HongKongistako käsin se oppilaiden kokoontuminen järjestettiin?
Sosialisteille uskollinen armeija asettelee puomeja.