Miksi vanhukset pitää rokottaa ensimmäisenä? En tajua?
Siinähän tulisi Koronan iskiessä vain luonnollinen poistuma?
Mikä tämä juttu on?
Kommentit (7)
Eiköhän se kerro kaiken, että noin 80% kuolleista ei ole ollut edes tehohoidossa. Ts. ovat niin heikkoja, että eivät kestä edes tehohoitoa. Käytännössä siis näitä vanhuksia, jotka makaavat kroonisesti sairaina odottamassa sitä mahatautia, nuhaa tai vaikka koronaa, joka sitten vie lopullisesti. Tämä yksikin lehdessä ollut juttu. Tyyppi oli maannut kuukausia sairaalassa pienen operaation jälkeen eli käytännössä ruumis oli aivan lopussa. Sitten koronaoireiden alettua kuoli vuorokaudessa. Se kertoo kaiken elimistön puolustuskyvystä/vahvuudesta. Korona vie alle vuorokaudessa.... Eli mikä tahansa pienikin infektio olisi hänet tappanut.
Vierailija kirjoitti:
Siksi kun ne mummot menee sairastuessaan ihan mihin tahansa nopeasti huonoon kuntoon. Me ei haluta, että ikivanhat rohmuaa kaikki vuodepaikat. Siksi.
Tämä hyvä.
Hauraat kuolevat rokotukseen, joten eivätpähän kuole sitten koronaan.
Samalla tavalla voisi miettiä, pitääkö narkkarit rokottaa. Luontainen poistuma olisi tarpeen.
Kaikkein järkevintä olisi rokottaa ensin aktiivinen työväestö, siis ne jotka sitä tautia levittää.
Koekaniinit, hoitajien ohella. Siksi.
Siksi kun ne mummot menee sairastuessaan ihan mihin tahansa nopeasti huonoon kuntoon. Me ei haluta, että ikivanhat rohmuaa kaikki vuodepaikat. Siksi.