Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mistä voi johtua ihan hillitön hikoilu?

Vierailija
08.05.2009 |

mulla on todettu olleen kipirauhastulehdus, mutta tuosta on jo aikaa enkä usko sen olleen kytköksissä tähän.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
08.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Etenkin pään ja ylävartalon alueella sekä öisin että päivin.Mikä mulla on?

Vierailija
2/5 |
08.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tää on ihan kamalaa.Ikää 40, onko mulla hitto vaihdevuodet vai mikä?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
08.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

viimeksi sairaalassa ollessani (kuopuksen synnytettyäni) kuulin, että voi hyvinkin olla vaihdevuodet jo 40v.



itse kyselin tätä samaa asiaa juuri pari päivää sitten neuvolassa, sanoivat että imetyksen vuoksi hormonit aiheuttavat tuon hikoilun.

Vierailija
4/5 |
08.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

kolmekymppisellä? Ei raskaana, ei synnyttänyt mutta varsinkin öisin hikoiluttaa ihan älyttömästi, ja välillä päivälläkin

Vierailija
5/5 |
08.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oireita oli muitakin ja pari vuotta sanottiin, että arvot ovat ok, ja uskoin.

Vihdoin sitten pitkän taistelun jälkeen otettiin arvot uudestaan (olin jo saanut masennuslääkkeet..) ja kappas oli T4V meenyt viitteen alle, TSH pysyi viiterajoissa, mikä on aika harvinaista, siis että vain t4v menee pois viiterajoista.



Lääkitys parasni elämäni kummasti, ei tosin yhdessä yössä.



Eli siis elmistöni reagoi jo paljon ennen kuin arvot meni viiterajan ulkopuolelle. Raja-arvot on joskus vaan päätetty, ei ne ole mikään totuus.



Yli 90% terveiistä ihmisistä tsh on alle 2, kun tällä hetkellä viiteraja on labrasta riippuen siinä 4-5. Siitä voipi myös jotain päätellä.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi kolme kaksi