Tiedätkö mistä rautalankamusiikin nimi tulee?
Lapsena rautalanka oli tuttu lähinnä lehmäaitauksista. Ihmettelin miten musiikki liittyy niihin.
Kommentit (10)
Käkriäinen kirjoitti:
Suuren lännen lehmipojat aikanaan soittelivat aikansa kuluksi ja kun ei tietenkään laitumella oikeita kitaroita ollut, virittelivät ääniä laidunten ympärillä olevista piikkilangoista. Siitä se nimi tulee.
Ei tule lehmipojilta. Nimi on käytössä vain Ruotsissa ja Suomessa.
Hienoa että taas oppi jotain uutta. Hieno nimi tuo rautalankamusiikki.
Sen ajan kitarankielet oli rautaa. Nykyään yhteys kitaraan ei välttämättä tule heti mieleen kun kielet voi olla vaikka muovia.
Nimi "rautalankamusiikki" tulee sähkökitaran kielistä.
Eiköhän asia ole niin, että aikoinaan pojanklopit rakentelivat itse jonkin sorttisia kitaroit ja kun ei ollut varaa - eikä älyäkään - hankkia oikeita kitaran kieliä, niin viriteltiin kieliksi rautalankaa. Syntyi rautalankakitaramusiikkia, kuten sitä joskus leikillisesti kutsuttiin. Vanhoja tuttuja kipaleita, kuten Emmaa, rämpytettiin sitten niilä omatekoisilla soittovehkeillä. Siitä se sittenlähti leviämään ja kehiin tulivat kunnon soittimet.
KVG: https://fi.wikipedia.org/wiki/Rautalankamusiikki
Se tulee siis 1960-luvun instrumentaalikappaleita soittaneista kitarabändeistä, joissa tyypillisesti on käytetty tehosteena kaikua ja vibraa. Soundi siis muistuttaa kiristetystä rautalangasta tulevaa ääntä.
Suuren lännen lehmipojat aikanaan soittelivat aikansa kuluksi ja kun ei tietenkään laitumella oikeita kitaroita ollut, virittelivät ääniä laidunten ympärillä olevista piikkilangoista. Siitä se nimi tulee.