Minkälainen oli hääkimppusi?
Itselläni oli sen ajan mukainen, kuvun muotoinen kimppu. Vaaleanpunaisia ruusuja , sinisiä ruiskukkia ja valkoisia siroja pienen pieniä kukkasia , vihreällä lehtialustalla. Aikansa luomustodella.
Kommentit (5)
Jotain oranssia, ihan kiva, muttei jäänyt mieleen, kun en olisi halunnut kimppua lainkaan. Ei mun juttu, ja tuokin enemmän kaason hoivissa. Tykkään kyllä viherkasveista, vähän erikoisemmistakin ja välillä leikkokukista maljakossa, mutta tuommoiset kimput ei vaan ole mun näköisiä. Yo-kuvistakin oli ruusujen sijaan voikukka ☺️ Pitää olla just fiilikseen ei väkisin mitään.
Mulla ei ollut hääkimppua. Kukkamekko päällä ja maistraatissa menimme naimisiin.
Perinteisen kimpun mallinen, lehtialustalla valkoisia neilikoita ja jotakin muuta kukkaa. Pullean ja tuuhean oloinen, matala (kuten morsiankin 😂).
Mietin pitkään modernimpia ratkaisuita kuten rannekorukukkaa, "neilikkapalloa", jotakin pitkää, riippuuvaa ja herkkää, mutta perinteinen viehätti eniten. Häät oli 2013.
Punaisia ruusuja, vihreitä lehtiä. Aivan ihana kimppu melkein 17 vuotta sitten. Tyhmän onnellinen morsian.
Yksi punainen ruusu.