Aikuisopintotuki, kokemuksia ja neuvoja kaivataan!
Hei!
Minulle myönnettiin aikuiskoulutustukea ja aloitan opintovapaani ensikuun alussa. Luin päätöksestä että maksuhakemuksia voi lähettää vasta jälkikäteen, eli tuen saa vasta takautuvasti kuukauden verran jälkikäteen. Mitä ihmettä! Millä minä vuokrani maksan ja elätän itseni ja lapseni jos en saa mistään rahaa kuukauteen? Säästöjä ei ole pienestä palkasta johtuen. Voinko hakea toimeentulotukea Kelasta tms?
Neuvoja kaivataan :)
Kommentit (3)
Eipä mitään, toivottavasti keksitte keinon ja pärjäätte sen helmikuun jotenkin päin :) aikuiskoulutustuki on kyllä ihan paras! Ja huomio myös se, että jos haet tuen heti 1.3., niin se maksupäivä saattaa olla esim. vasta 6.3 riippuen käsittelyajoista ja muista (yleensä rahat ovat tulleet muutaman päivän päästä hakemuksesta)
Juu aivan totta, eli maaliskuussa voit hakea ensimmäisen aikuiskoulutustukisumman. Höhlä homma, mutta en osaa kyllä auttaa paremmin :/ itsellä oli sen verran säästössä, että pärjäsin sen ekan kuukauden