Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Sattuneestä syystä asunnossani on aamusta asti ollut halko

Vierailija
21.01.2021 |

Jo päivällä olin näkevinäni lampussa perhosen. Nyt laitoin teetä niin hunajalusikalle lennähti perhonen. Tuollainen ruskeanharmaa pieni perhonen, saattaa olla yökiitäjä ehkä mutta muistan joskus lukeneeni että valtaosa päiväperhosista on sangen karun näköisiä ja ihmiset kiinnittää huomiota vaan koristeellisimpiin.
Tuo perhonen pitäisi saada uudestaan talviteloille mutta eipä se taida tuonne halkoon mönkiä että sen voisi viedä ulos.
Ehkä voin ruokkia sitä hunajalla ja vedellä tai hunaja edellä, sehän voi jopa viihtyä täällä lämmössä kun kahdestaan eleltäisiin.
Ehkä otan sille mansikan pakastimesta joka päivä. Se aivan selvästi lennähti tuohon lusikalle hunaja mielessään!
Oppisikohan hän syömään olkapäätältäni pienestä hunajavasusta jolloin voisimme tehdä ulkoiluretkiä

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
21.01.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

En syö kenenkään olkapäältä. Hunajaahan ne huulesi tihkuvat, ja maitoa kielelläsi on. Perhonen vapaa on, haluaa lentää auringossa sellaisena. Kaunis katsella, risti selässään se on.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme kaksi seitsemän