Te joilla on sokeritoukkia, asutteko maan tasalla rivarissa
Tai Okt?
Ihan kuin nyt kylmällä niitä ei olisi samalla tavalla
Kommentit (11)
Asuin -85 rakennetun pienkerrostalon alimmassa kerroksessa. Lämpimillä ilmoilla niitä minusta näkyi enemmän. Kesällä töistä tullessa kävelin aina kengät jalassa kämpän läpi, jotta sain liiskattua lattioilla köllivät toukat. Oli ihanaa muuttaa ja jättää ne taakseen.
Vierailija kirjoitti:
Asun, eikä tosiaan ole nyt näkynyt.
Sama. 2-kerroksinen rivari. Sokeritoukkia ei oo näkynyt sen jälkeen, kun remontin yhteydessä laitettiin kylppäriin lattialämmitys. Eivät tykkää kuivasta & lämpimästä. Muuten meillä on kyllä paskaista kuin kaatiksella :)
Miten rivarissa tai okt:saa voi asua muuten kuin maan tasalla?
Mutta ei. Ei ole näkynyt. Kerrostalossa kerroksesta riippumatta niitä oli.
2000 l rakennetun kerrostalon toisessa kerroksessa.
2016 rakennetun kerrostalon 7 kerros. Alkoi näkyä sokeritoukkia noin vuoden asumisen jälkeen.
Mistä sokeritoukat oikein tulee?
Vanhemmillani on vanha omakotitalo ja sokeritoukat ovat aina olleet riesana.
Kerrostalon tokassa kerroksessa. Vuonna 1967 rakennettu talo.
Asuin joskus kerrostalossa viidennessä kerroksessa, jossa oli sokeritoukkia. Talo oli vielä suhteellisen uusi, noin 15 vuotta vanha.
2013 rakennetussa kerrostalossa 3krs. Noin 3 vuotta sitten alkoi näkymään matoliinejä. Ei niitä onneks paljoa näy mutta just jossain eteisessä, vessassa ja keittiössä joskus.
Töissä meillä on saakelisti niitä Helsingin keskustassa maantasossa. Ei ne varmaan ikinä sieltä häippäse. :(
Asun rivarissa, 2017. Sokeritoukkia näkyy aika ajoin ja joka huoneessa, pieniä ja isoja. Näen niitä myös valoisaan aikaan, mikä on hieman outoa. Kyllähän ne vähän ällöttää, kerran säikähdin pahemman kerran kun vessan tasolla makoili yksi oikein iso tuntosarvineen. Sen jälkeen kaadoin kuumaa vettä viemäreihin ja tein suursiivouksen, vaikka en tiedä onko siisteydellä väliä. Imuroidaan monesti viikossa oli sokeritoukkia tai ei.
Asun, eikä tosiaan ole nyt näkynyt.