Kallein joululahja, minkä koskaan olet saanut?
Kommentit (53)
iPadin sain vuonna 2012, ja se oli ehdottomasti kallein lahja mitä olen ikinä saanut.
Yleensä lahjoina ihan perusvaatteita ja lautapelejä yms, joten kun ensimmäistä kertaa sain jonkun todella kalliin lahjan, niin näin n. 2 vuotta painajaisia siitä, että pudotan Ipadini ja se hajoaa.
Mutta vielä toimii tämä IPad ja on käytössä nyt aikuisiälläkin.
Teininä tyttöystävän neitsyyden. Kyllä se 14-vuotiaana oli maailman isoin asia. :D
Joskus aikanaan sellainen iso Alf -pehmolelu. Oli ihan hemmetin kallis (monta sataa markkaa muistaakseni).
Menin naimisiin vaimoni kanssa aikoinaan jouluaattona.
Lapsena My little pony Paradise estate leikkisetti. Se oli semmoine iso ponien kartano jossa oli tilpehööriäkin vaikka millä mitalla.
En tiedä.
Lahjoista otetaan hintalappu pois.
Louis Vuittonin laukku ja lompakko (ei samana jouluna).
Viikkojen ulkomaanmatkat lapsuudessa. Matkustettiin monesti jouluksi kaukomaille vanhempien kanssa ja se matka itsessään oli joululahja ja sen takia sain jouluisin vanhemmilta "vain" pari muuta pientä pakettia.
Chanelin Boy-laukku.
Olin pyytänyt sitä.
Yleensä saan koruja. Mulla on kultaa niin paljon, että jos joskus tulee hätätilanne myymällä ne pärjään pitkään. Mieheni lahjoo minua saadakseen käydä metsästämässä kavereiden kanssa.
Olen säästänyt myös edelliseltä mieheltä saamani korut ja sormukset.
Olisiko olleet arvoltaan n. pari kymppiä nykyrahassa.
Oliskohan ollut joku 300 mummonmarkan tekniikkalegoauto kauan aikaa sitten. Voidaan vahvistaa, että olen antanut kalliimpia lahjoja kuin saanut. (jos pimsaa ei lasketa, se on joskus kultaakin arvokkaampaa)
Auton sain joskus miesystävältä joululahjaksi. Mies oli upporikas ja auton ostaminen lahjaksi oli vähän kuin itse ostaisin t-paidan lahjaksi, ei tuntunut hänen lompakossaan mitenkään. Ei onneksi ollut mikään Ferrari tms. vaan Suomen keleihin sopiva ja järkevä auto.
En ole koskaan saanut mitään kallista.