Ehdittekö syödä kaikki jouluruuat vai tuleeko paljonkin hävikkiä?
Mietin kun monella niin paljon leipomuksia, mm niitä joulutorttuja niin missä välissä niitä jaksaa syödä?
Itsestä tuntuu että jouluruoka on niin raskasta että ei sitä muuta huvita syödäkään. Paitsi suklaata.
Yksi joulu roskiin meni kokonainen suklaakakku ja iso kulhollinen luumurahkaa kun kukaan ei yksinkertaisesti jaksanut syödä niitä. Sen jälkeen en ole leivonnaisia jouluun tehnyt.
Nytkin tuntuu että liikaa tulee hävikkiä.
Viime vuonna ei hirveästi mutta perunasalaatti ja italiansalaatti meni roskiin. Tein liikaa. Tänä vuonna jätän perunasalaatin pois kun ei se ehkä niin jouluista syötävää olekaan ja italiansalaattia teen vaan pienen määrän.
Kinkku meni viime vuonna kaikki. Joku pieni pala taisi mennä roskiin.
Tänä vuonna teen hernekeiton jos kinkkua jää. Ostin jo herneitäkin sitä varten.
Saatteko te kaikki ruuat syötyä tai muuten "uusiokäyttöön"?
Kommentit (14)
Ei tule hävikkiä, mitoitetaan hankinnat ja ruoanlaitto kulutuksen mukaan.
Miksi kinkunpala roskiin? Pakastimeen myöhäisempää käyttöä varten.
Meillä on myös aiemmin mennyt väistämättä aina jotain roskiin, ja se on niin ärsyttävää!
Tänä jouluna olen ostanut vain sen verran ja sellaista ruokaa, mitä oikeasti syödään.
esim. torttuja tehdään vähemmän, taikinaa jää pakkaseen ja hilloa jääkaappiin, säilyvät pitkään joten tehdään vaikka uutenavuotena lisää.
Pipareita ei tehty ollenkaan koska kukaan ei niitä koskaan oikeasti edes syö.
Yksi kakku, josta lopun saa pakkaseen.
Laatikoista lanttu ostettiin pienempänä, koska se ei usealle edes maistu.
Kylmät kalat, sillit, mädit ja sienisalaatit jätin kauppaan, koska vieraissa on tasan yksi joka niitä söisi.
Kinkku on sen kokoinen, että menee varmasti ja loppu käytetään myöhemmin kuitenkin.
Suklaita en ostanut yhtään, koska niitä tulee joka vuosi joidenkin paketeista ja vieraiden mukana kuitenkin.
Glögiä en ostanut myöskään koska siitä on suurin osa kaadettu lopulta lavuaariin.
Mitään erikoisia teoksia en alkanut tekemään ollenkaan, meillä eniten kauppansa tekee ihan perinteiset jouluruuat joten kaikki fiinit hommat jää suurimmalle osalle vaan maistelun asteelle.
En usko että tänä vuonna tarvitsee roskiin heittää mitään eikä varmasti jää silti vieraatkaan nälkään tai koe mitään olennaista puuttuvan. Jos joku jotain jää kaipaamaan niin osannee mennä kaupan kautta kotiinsa sitä syömään.
Paljon mukavammalta tuntuu itsestäkin kun jättää turhan ylimääräisen pois ja keskittyy vaan olennaisiin juttuihin.
Me juuri ilahtuneena huomasimme tilanneemme aika vähän ruokaa jouluksi. Ei missään nimessä jää yli ruokaa. Hyvä homma.
Työnnä se trendi-buzzword-hävikki takapuoleesi.
Hävikki pitää ja saa aina vähän tulla. Kunhan ei lopu mikään kesken.
Äiti laittaa aina rääppeitä mukaan kun lähden takaisin kotiin. Kotona laitan sitten kaikki roskiin ja käyn hakemassa jotain hyvää oikeata ruokaa.
Jakaminen useammalle päivälle. Piparit oli pikkujouluna, tortut viime viikonloppuna, joululle on jätetty hyvin säilyvä englantilainen hedelmäkakku.
Ruokaa osaan tehdä sen verran vähän, että oma perhe syö 2 kertaa ja tapanina on jo muuta.
Vierailija kirjoitti:
Miksi kinkunpala roskiin? Pakastimeen myöhäisempää käyttöä varten.
En nyt enää viikon kaapissa ollutta kinkunpalaa alkanut säästelemään. Ei se loppukinkku ole edes mitään hyvää enää muutenkaan.
Ap
Laitan pakastimeen mitä voi pakastaa ja keskitän voimavarani sitten jäljelle jääviin ruokiin, niin hävikkiä ei tule. Edellisenä jouluna pakastin valmiskinkkua.
Rosolista tulee hyvää kasvis-sosekeittoa.
laatikoista pihvejä paistinpannulla
Näin, pannulla paistaen menee kaikki kun maustaa maun mukaan. Parvekkeelle mahtuu esim. kattila, jossa soppaa.
Tänä vuonna ei ostettu enää minkäänlaista kalaa. Aina mennyt osa kompostiin.
Sen sijaan enemmän juureksia uunissa lisäkkeenä kinkulle, laatikoille, piirakoille jne.
Hyvin ehtii.
Joskus jotain pientä jää.
Tortut on syöty jo pikkujouluna eli niitä ei enää joulupöydässä ole.