Muita jotka antavat lapsille lahjaksi kuponkeja?
Yksi täti antaa aina liköörikonvehteja, muuten pienetkin lapset saavat kuponkeja tyyliin ”yksi iso halaus” ”pesen tiskit vuorollasi 2x” tai ”ilmainen iltasatu”
Kommentit (12)
Meillä annetaan 😍. Lapset ovat tykänneet.
Meidän 4 v prinsessa tykkäsi niin omasta lopustaan että halusi sen heti ensimmäisenä iltana.
Siinä pieni poru nousi sitten kun kaikki oli jo käytetty.
Kuinka paljon iltasadut maksaa normaalisti?
Ihana joulu jossa halataan ja ollaan yhdessä 😍😻. Olen niin kateellinen.
Kun olin lapsi (70-luvulla) yhdessä sukulaisperheessä annettiin kuponkeja, mutta vähän erilaisia. Kupongeissa luki tavaroita, joita lapset saisivat joulun jälkeen alesta. Silloin ei niinkään ollut ennen joulua black fridayta/weekendiä/weekkiä, cyber mondayta, singles daytä jne vaan ale oli tosiaan tulossa joulun jälkeen.
En ole tekemisissä heidän kanssaan, en tiedä kasvoiko heistä viisaampia, säästeliäämpiä tai muuten parempia kansalaisia. Itse olin sen verran ahne ja kärsimätön, että olisin ajatellut tuollaisen olevan kurjaa.
Vierailija kirjoitti:
Kuinka paljon iltasadut maksaa normaalisti?
Miksi lahjan aina pitäisi maksaa jotakin?
Me annettiin omatekoisia lahjakortteja muualla asuville opiskelijalapsillemme. He asuvat isommissa kaupungeissa mitä me, joten tarjontakin on siellä parempi. Sen lisäksi tavaraa ei tarvinnut raahata junassa ja joulun jälkeen oli alennusmyynnitkin.
Meillä tuo kuivui omaan mahdottomuuteensa. Jos kuitenkin lukee sen iltasadun ilman kuponkiakin, niin kupongilla ei ole arvoa.
Meidän perhe antoi jo viime jouluna. Sitten kuvasimme kaiken someen.