Tiedän jo valmiiksi, että lahjani miehelleni on huono
Joka joulu sama juttu. Sovitaan budjetti (max 100€), koska ostettavia lahjoja on niin paljon.
Mietin aina pääni puhki, mitä kivaa saisin ostettua niin että siinä olisi jokin ajatus. Tänä vuonna ostin villapipon, uuden erikoisemman uistimen ja hänen suosikkikirjailin uuden kirjan.
Kun joulu tulee, mies sitten täräyttää pöytään aina satojen eurojen edestä lahjoja. Usein on ollut harrastusvälineitä, korua, vaatetta jne. Onneksi kauniita ja hyvällä maulla valittuja.
Vaikka tottakai olen kiitollinen, kyllä mua myös hävettää ja tunnen oloni kiusaantuneeksi oman pikkupakettini kanssa. Vaikka asiasta ollaan puhuttu, mies sanoo ettei odota minulta mitään ja haluaa muistaa minua omalla tavallaan. En haluaisi ”pakosta” ylittää itsekin budjettia ja ostaa jotain överikallista niinkuin mieheni tekee. Nyt taas odotan jännityksellä tätä aattoa ja toivon miehen hillinneen itsensä.