Surkeimmat työpaikan joululahjat
Surkeat pikkujoulut oli hyvä ketju, pidetään tämäkin sellaisena. Mikä joululahja tuntui enemmänkin kettuilulta kuin lämpimältä eleeltä. Ei tarvitse tulla kertomaan, että lahjaa ei ole saatu tai että pitää olla kiitollinen, kun on töitä. Ei kaikissa minunkaan työpaikoissani ole saanut lahjaa, ja se on ihan ok.
Aloitan siis: työpaikan julkaisuvarastosta kymmenisen vuotta pölyttynyt vanhentunut kirjanen, joita olisi kyllä muutenkin voinut ottaa. Uudenvuoden jälkeen loput kappaleet heitettiin roskikseen varastosta.
Kommentit (65)
Minä en ole koskaan saanut työnantajalta joululahjaa, mutta naapurifirman väki sai aikoinaan liput Mamban keikalle. :D
Vierailija kirjoitti:
Minä en ole koskaan saanut työnantajalta joululahjaa, mutta naapurifirman väki sai aikoinaan liput Mamban keikalle. :D
Tämä veti pohjat.
ap
"Lahjoitimme lahjarahat hyväntekeväisyyteen".
Rauman kaupunki jakoi työntekijöille tänä vuonna: heijastimen!!!
Noin kymmenen vuotta sitten olin pph. Saatiin ihka uudet vesivärit joululahjaksi.
Suklaata jossa vehnää. Esimies tietää kyllä etten voi syödä. Firmassa pari muutakin gluteenitonta ja yksi suklaa-allergikko.
Kaikille työntekijöille jaettiin yhtenä vuonna Mokkamasterit. Olisivat edes viitsineet panostaa enemmän lahjaan ja antaa jotain omalaatuisempaa ja arvokkaampaa.
Vierailija kirjoitti:
Suklaata jossa vehnää. Esimies tietää kyllä etten voi syödä. Firmassa pari muutakin gluteenitonta ja yksi suklaa-allergikko.
Ohi aiheen, muuta tästä tuli mieleen kun lähdin yhdestä työpaikasta ja varta vasten oli läksiäiskahvit järjestetty, niin kaikki kahvileivät oli vehnähöttöä. Koska meillä piti töissä esimerkkiruokailla lasten kanssa, niin lääkärintodistus oli kyllä toimitettu siitä, että minulla on keliakia. Muut söi sit herkkuja ja mä jonka läksiäisiä pidettiin join pelkkää kahvia
Työnantajankin on vaikea keksiä kaikkia miellyttävää lahjaa. Rahastakin joku valittaisi miten pieni summa.
Yllä mainituista itse olisin tykännyt postimerkeistä, vesiväreistä ja heijastimesta, tuo hyväntekeväisyyteen lahjoittaminenkin olisi minulle sopinut ihan hyvin.
Kaupungit ja muut julkiset tahot ei varmaan voi mitään isoa joulumuistamista tehdä ihan siitä syystä että ne rahat menee veronmaksajilta. Siitä repeisi aika iso kohu jos paljastuisi että vaikka kaikille liikenneviraston, vai mikä sen nimi nykyään onkaan, työntekijöille olisi joululahjana työnantajalta (veronmaksajilta) annettu vaikkapa 50 euron lahjakortti paikkaan x.
Minä sain työnantajalta joulukalenterin ja alkoholittoman glögin ja en viitsi valittaa.
Fleesetakit kokoa XL firman logolla. Olen kokoa xs
No tänä vuonna ei tarvi surkutella joululahjaa kun sellaista ei tule. Lomautuksia ja irtisanomisia tulee
Saatiin aina kunnon turhaketuotteita joita toimarin vaimo himoitsi. Kerran jopa suklaafondue.
Nykyään laittavat lahjabudjetin hyväntekeväisyyteen, tuntuu fiksummalta.
Tyhjä tekonahkainen lompakko, värinä viininpunainen.
Aloitin uudessa työpaikassa marraskuun alussa ja minulle unohdettiin hankkia lahja. Koko muu henkilökunta kulki selässään uudet reput pullollaan karkkia ja hieno pyyhesetti. HR-täti katseli seinille ohi kävellessään ja ei muka huomannut minua.
Oikeudenkäyntihuppari.
Hupussa firman logo.
Vierailija kirjoitti:
Minä en ole koskaan saanut työnantajalta joululahjaa, mutta naapurifirman väki sai aikoinaan liput Mamban keikalle. :D
Tää on aika paha :D
Yyteet loppuu maanantaina. Sitten jännää onko potkuja jaossa ennen joulua vai välipäivinä.
Keksiainekset eli jauhoja epämääräisessä pakastepussissa. Ei tullut koskaan leivottua. Olisi nyt ollut vaikka pakkaus mitä vain peruspikkuleipiä valmiina.