VR romuttaa käyttökelpoista junakalustoa kilpailun pelossa. Tämäkö on sitä VR:n mainostamaa ekologisuutta?
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/a1c0b425-7d05-4281-ba3b-01a6f14daae5
"Turun Sanomat kertoo, että kaikki sen jutussa mainittu VR:n iäkäs kalusto on hankittu ennen vuonna 1995 tapahtunutta VR:n yhtiöittämistä. Kalustoa ei siis ole aikanaan maksettu VR:n omasta taseesta, vaan se on ostettu suoraan veronmaksajien rahoilla."
"VR:n väitettiin mieluummin haluavan eroon kalustostaan kuin myyvän tai vuokraavan sitä muille toimijoille."
Kommentit (10)
Julkista liikennettä ei pidä tukea mitenkään.
Se on sitä sosialistista vastuunkantoa. Yhteisestä omaisuudesta ei oo väliä kun verottamalla saa aina uutta. Niillä joille se omaisuudesta vastuun kanto kuuluu "ei oo penniikään kiinni".
25 vuotta hangattu rahaa ilmaiseksi saadulla kalustolla.
Hienoa.
1995-2020 välisenä aikana olen kerran matkustanut junalla, kertausharjoituksista pois.
Vihreässä kuplassa odotetaan muilta kaikkea, mutta heitä itseään säännöt eivät koske.
Ne vanhat vaunut mitkä toimii pitää laittaa noille vähiten liikennöidyille lyhyt radoille niinku joku Imatra Lappeenranta tai Joensuussa tai ihan Jyväskylä Keuruu mökkiläiset tykkää ja kesäreissaajat leirintä alueille . Imatran leirintä alue on kesällä suosittu mm.asunto autoille ja Romanian romanit majoittuu siellä . Tarkoittaa varastetun tavaran myyntiä pimeitä kauppoja ...tosin.
Vihreitä kiinnostaa vain niiden mahdollinen kyky kuljettaa pklaisia.
Tuollainen rautahan on käytännössä ikuista eli jos sisustuksen laittaisi uusiksi, ne olisivat käytännössä kuin uusia.
Eli siis kalusto on vähintään 25 vuotta vanhaa? Eiköhän se ala olla jo matkansa päässä, nykyiset junat kulkevat nopeammin ja ovat mukavampia, mm. hiljaisempia, on ilmastointi, pistorasiat ym. mistä ei 90 luvun alussa ollut puhettakaan.
Aika harva ajaa noin vanhalla autollakaan. Taas tehdään juttua ihan tyhjästä.
Kannattaa valita yksityisautoilu. On ekologisempaa.