Miksi ihmiset vievät kynttilöitä rutiininomaisesti henkirikos- ja onnettomuuspaikoille?
Sinänsä kaunis tapa, mutta itsestäni se tuntuu
lievästi tekopyhältä ja asioihin sekaantumiselta. Myös liikenneonnettomuuspaikkojen merkkailu ihmetyttää ja inhottaakin.
Omaiset ja ystävät on eri asia.
Sama reaktio tulee mediasuruista ja muistakin tuputetuista tunnetiloista, ähky ja EVVK.
Kommentit (2)
Kynttilän viemisestä puhuisin enemmän uudehkona ~20 v-tapana, se liittyy perinteeseen eli osanottoon.
Onhan se kohteliasta, että halutaan ottaa huomioon, eikä häiritä omaisia.
Asiaan kuulumattomien, uteliaiden ja tunnetta hakevien kauhistelijoiden parveilu on ikivanha ilmiö, mutta en itse kaipaisi omaisena sellaista jos kyseessä olisi jotenkin traaginen tapaus. En, vaikka se on mukavampaa kuin juorut ja supinat.
Perinteen vuoksi eli koska muutkin tekevät niin. Kai siitä on jonkinlaista apua omien tunteiden käsittelemisessä. Omaisethan noita kynttilöitä eivät vie, koska heillä on muut kanavat.
Minua tuossa tavassa ärsyttää se, että muoviroska jää niille sijoilleen. Esimerkiksi Tuusulanväylän varressa on vielä vuosienkin jälkeen purkkeja ja kaikenlaisia riekaleita yhdessä suojaisassa kohdassa. Kaikkein eniten ärsyttää kuitenkin se, kun jotkut poseeraavat kameroille siinä toivossa, että "vainajan muistaminen" päätyisi edes paikallislehteen. Suomessa ollaan melko maltillisia, mutta muualta otetuissa filmeissä näkyy usein, kuinka kynttilöiden edessä polvistellaan ja vaivihkaa vilkuillaan, vieläkö kamera filmaa kohti. Teatteria, jota järjestetään nimenomaan muiden ihmisten silmille, ei vainajalle.