Formuloita seuraavat hoi! Russell vastaan Bottas,
Miten näet tilanteen kehittyvän? Mua pelottaa Valen puolesta. Olen aina tykännyt Russellista ja toivon sen pärjäävän, mutta apua, jos se voittaa Valtsun... Käykö sitten niin, että Valtsun sopimus ensi kaudesta revitään?
Kommentit (8)
Nico pystyi voittamaan Hämilttonin. Vale ei.
Vale on symppis heppu, mutta hidas kuski. Toki parempi kuin Heikki.
Harjotukset on harjotuksia. On se ennenkin mersun rattia pyöritelly ja ei ole pärjännyt aikojen perusteella. Toki nyt on kokemusta enemmän ja on luultavasti 4 joukossa aika- ajoissa mutta tuskin paalulla.
Oma veikkaus bottas, verstappen, russell
Bottas on liian ylimielinen, ikuinen kakkonen.
Ei Russell kestä siellä hänelle liian pienessä ohjaamossa koko kisaa. Kipu käy liian kovaksi. Sama kuin liian pienillä kengillä kun lähtee juhliin ja kotona luulee kestävänsä, mutta juhlissa huomaa, ettei pysty enää kävelemään.
Russsell vaan on liian pitkä Hämiksen mitoilla tehtyyn ohjaamoon.
Vierailija kirjoitti:
Bottas on liian ylimielinen, ikuinen kakkonen.
No en ylimieliseksi menis sanomaan, mutta jotenkin outo se on.
Bottas on jo saanut tiedon että F1-ura ei jatku Mersulla.
Vierailija kirjoitti:
Bottas on jo saanut tiedon että F1-ura ei jatku Mersulla.
Hamilton lopettaa 8. tai viimeistään 9. mestaruuteen. Ei ole pitkän covidin takia enää entisellään ja ajaa korkeintaan yhden kauden enää, jos ensi vuoden auto on huono ja jää sillä Verstappenin tai jonkun muun jalkoihin. Siksi voi ollakin niin, että BOT ja RUS ovat Mersun ajajakaksikko jo ensi vuonna.
Bottaksen olisi pitänyt vaihtaa vaikka Alpinelle vuosi sitten, kun oli paikkoja vapaana. Alfa Taurilta tulee paikka vain jos Kimi lopettaa ja voi haluta ajaa uteliaisuuden vuoksi vielä uudella autolla ensi vuonnakin eli samasta syystä kuin Hamiltonkin ehkä ajaa vielä yhden kauden, vaikka olisikin huonossa kunnossa. Sinnekin talliin on jo valmis jono olemassa, jos GIO tai RAI poistuu. Schumacher, Albon, Hulkenberg ainakin.
Russellin kannalta tilanne on sama kuin oli Vettelillä ja LeClercillä oli. Niin kauan kuin on MM-tittelin omaava kuski samassa tallissa, on ihan sama kuinka hyvin itse ajat. Hamilton pyörittää Mersua täysin omissa näpeissään, yhtä lailla kun Verstappen Red Bullia, näihin talleihin on turha kenenkään haluta muuta kuin wingmaniksi.
Bottas on yritetty savustaa ja turhauttaa Mersulta ulos jo kauan aikaa mm. rengas- ja varikkovirheillä, mutta taitaa olla siellä ihan piruuttaan nostamassa kovaa palkkaa työpaikkakiusaamisesta.
No miten Mersu vois heittää Bottaksen pois, kun soppari jo tehty?