Ei haittaa vaikka koko joulu peruttaisiin
Sehän on taas ensi vuonna uudestaan. En ymmärrä ihmisiä, jotka eivät pysty sulkemaan pois juhannusta, vappua, pääsiäistä tai sitten tuota joulua. Se on vain ajattelusta kiinni. Sitten on näitä ketjuja joissa pitää jankata tätä joulunviettoa ja yksinäisyyttä ja ymmärtämättömyyttä ja matkustellaanko vai eikö. Jos hypittäisi koko joulu ohi niin kuolisiko kukaan? Ei! Todennäköisesti enemmän henkiä säästyisi. Korona verottaisi vähemmän, ihmiset eivät juovuksissa unohtaisi kynttilöitä palamaan ja kuolisi tulipaloissa, eivät päissään tappelisi ja tappaisi toisiaan. Eivät söisi itseään vatsahaavan ja sydänkohtauksen partaalle ja jälleen kerran joisi maksakirroosiin.
Kommentit (12)
Vierailija kirjoitti:
Mitä sönkötät joulupukki?
Sönk sönk, joulumuori!
Vaihdoin jo jouluverhot ja matot. Ekat joululaulut kuunneltu ja tortut syöty. Kynttilät palaa ja glögiä maistellaan.
Tule joulu kultainen!
Mä ajattelin olla laittamatta joulua tänä vuonna. En vaan jaksa. Mies saa ehkä hepulit, mut evvk.
Mihin joulu pitäisi perua? Joulu ei ole hullua istosvimmaa, baareissa roikkumista ei ravintoloissa urpoilua yms. Joulu on hiljentymisen aikaa. Sitä voi ihan hyvin tehdä vaikka olisi täyskaranteenissa.
Jouluun riittää hyvä syötävä, muutama kynttilä palamaan ja kääriytyy peittoon kuunelemaan joululauluja, Ei kulutusta eikä hysteriaa vaan ihana joulutunnelma pienellä vaivalla.
Aika monella pääsisi parku, kun ilmoitettaisiin että 24.12. ja 25.12. ovat tänä vuonna ihan tavallisia työpäiviä arkipalkalla. Ilmeisesti tässä ketjussa on vain tuilla eläviä.
Miten joulun voi peruuttaa? Menemällä töihin aattona ja joulupäivänä, jos on ns. toimistotyöaika vai? Vai meinaako ap, että joulupoliisit käy jokaisen kotona katsomassa, ettei kukaan vaan syö kinkkua ja pipareita tai koristele kotiaan joulukoristeilla?
Miten joulu perutaan? Kielletään kinkut ja tortut kaupoista? Vedetään lantut ja porkkanat varastoon? Vedetään punainen verho lastenlelujen päälle ja päälle kyltti: saatavilla vasta 27.12 alkaen? Tarkastetaan jokaisen kori, ettei siellä ole joulukoristeita? Posti päättää heittää roskiin kaikki joulukortit?
Minä en ihan oikeasti ymmärrä miten se joulu perutaan.
Ei joulua voi perua, koska se on silloin kun se on ja kun sen on päätetty olevan. On kokonaan eri asia, mitä yhteiskunnassa joulun aikaan tapahtuu, mutta joulu on silloin kun se on.
Kyllä se joulu sieltä tulee, eihän sitä voi peruuttaa.